Bitcoin, ABD enflasyonunun beklentilerin üzerinde gelmesiyle dün düşüş yaşamış olsa da, bugün düşük fiyatlardan gelen alımlar ve spot Bitcoin ETF'lere olan talep ile hızlı bir toparlanma gösterdi.

Fiyat, gün içinde 51 bin dolar seviyesini aşarak Aralık 2021'den bu yana ilk kez bu seviyeye ulaştı. Bitcoin'in piyasa değeri de 2021'in sonlarından bu yana ilk kez 1 trilyon doların üzerine çıktı.

Analistler, ABD'de listelenen yeni ETF'lere güçlü girişlerin ve nisan ayında gerçekleşecek Bitcoin yarılanma işlemine dönük beklentinin bu toparlanmada etkili olduğunu belirtti.

ABD ENFLASYONU PİYASAYI SARSTI

Bitcoin, dün ABD enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde kalmasından kaynaklanan küresel satış dalgasında 48 bin 300 dolara kadar gerilemişti. 

Dün açıklanan verilere göre, ABD'de ocak ayında enflasyon aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,1 oldu. Piyasa beklentileri enflasyonun aylık yüzde 0,2 olması, yıllık yüzde 2,9 olması yönündeydi.

Enflasyonun beklentinin üstünde gelmesi ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimi tarihini öteleyeceği beklentilerini körükledi. Bu da kripto dahil pek çok yatırım aracının fiyatının gerilemesine neden oldu.

KRİPTOLAR BÖYLE TOPARLANDI

Dün fiyatlarda yaşanan düşüşün ardıdan bugün aşağıdan gelen alımlar piyasayı destekledi. ABD borsalarında her geçen gün daha popüler hale gelmeye başlayan spot Bitcoin ETF’lere yönelik talep, Bitcoin alımlarının da hızlanmasını sağladı.

Ayrıca Bitcoin'de yakın zamanda gerçekleşecek yarılanma (halving) işlemine dönük fiyatlamanın sürmesi de toparlanmada etkili oldu.

Analistler de ABD'de listelenen yeni ETF'lere güçlü girişlerin son haftalardaki bazı fiyat hareketlerine yol açtığını söyledi.

Kripto likidite sağlayıcısı B2C2 uzmanları konu ile ilgili kaleme aldıkları analizde, "Bu hızın sürdürülüp sürdürülmeyeceğini zaman gösterecek. Son birkaç gün gibi daha fazla gün olursa, büyük girişlerin spot Bitcoin için daha fazla fiyat artışına neden olacağını öngörmek gerekiyor" dedi

KRİPTO PİYASASINDA SON DURUM

Bitcoin, saat 16.00 itibarıyla yüzde 3,5 artışla 51 bin 500 dolar civarında işlem gördü. Bitcoin'in yanı sıra diğer kripto para birimlerinde de fiyat artışları gözlendi.

Ethereum aynı saatlerde yüzde 2,4 artışla 2 bin 730 dolara ulaştı. Solana yüzde 1,7 artışla 115,6 dolardan, Ripple yüzde 0,4 artışla 0,53 dolardan, Cardano ise yüzde 4 artışla 0,57 dolardan işlem gördü.

2024'TE ETF VE YARILANMA RÜZGÂRI

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun Bitcoin borsa yatırım fonlarını (ETF) onaylama işlemi bu yıl piyasada yükselişte etkili olmuştu.

Yatırımcılar şimdi her dört yılda bir gerçekleşen ve nisan ayında gerçekleşmesi planlanan yarılanma (halving) işlemini fiyatlıyor. Yarılanma işlemine dönük beklenti, arz kısıtlayıcı etkisi nedeniyle fiyatları artırıyor.

Tarihsel olarak tüm yarılanmalar Bitcoin'in rekor kırmasından önce gerçekleşmişti. Bitcoin'in son rekor seviyesi Kasım 2021'de 69 bin doların biraz altındaydı.