ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile Batı Kudüs'te bir araya geldi.

Görüşmede yaptığı değerlendirmede Blinken, Hamas ile İsrail arasında esir takası ve ateşkes için sunulan öneriyi incelediklerini ifade etti.

İsrail yönetiminin de söz konusu öneriyi incelediğini dile getiren Blinken, "(Esir takası konusunda) Yapılması gereken çok iş var ama biz bu işi yapmaya çok odaklandık ve aylar önce kesintiye uğrayan rehinelerin serbest bırakılmasına devam edebilmeyi umuyoruz" ifadesini kullandı.

Herzog ise Hamas'ın elindeki İsrailli esirlerin bir an önce serbest bırakılmasını arzu ettiklerini belirtti.

Hamas'ın Gazze Şeridi'nde her biri 45 gün sürecek, 3 aşamalı esir takası ve ateşkes öngören planı kabul ettiği bildirilmişti.

İsrail Başbakanlık Ofisi, müzakere edilen esir takası ve ateşkese ilişkin Hamas'ın yanıtının Katar aracılığıyla Mossad'a iletildiğini ve kapsamlı biçimde değerlendirildiğini duyurmuştu.

“ENDİŞELERİNİ NETANYAHU’YA İLETTİ”

Öte yandan ABD merkezli Axios haber sitesinde, Blinken ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun da katıldığı İsrail Savaş Kabinesi toplantısının gündem maddeleri hakkında bir haber yayımlandı.

Toplantıda İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi gibi isimlerin de hazır bulunduğu ifade edildi.

Halevi, görüşmede Blinken'ı İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırıları ve Hamas’ın Refah bölgesindeki hedeflerini ortadan kaldırma planları hakkında bilgilendirdi.

ABD Dışişleri Bakanı ise Netanyahu ve Gallant'a, Washington yönetiminin İsrail ordusunun kara saldırılarını Refah'a doğru genişletmesi olasılığından duyduğu endişeyi iletti.

Axios'un ulaştığı ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller habere ilişkin yorum yapmadı.