Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, dün akşam saatlerinde İstanbul'a gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Vahdettin Köşkü'nde görüştü. Yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından diplomatik kaynaklardan görüşmenin detayları öğrenildi. 

Görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkiler kapsamlı şekilde ele alındı. Bakan Fidan, F-16 alım sürecinin sonuçlanmasını beklediğini muhatabına aktardı. İsveç'in NATO üyelik süreciyle ilgili nihai kararın Meclis’e ait olduğunu ifade etti. 

MÜZAKERE ÇAĞRISI

İki Bakan, Gazze'de devam eden insanlık trajedisini de değerlendirdi. İsrail'in artan saldırganlığının tüm bölgeye yönelik bir tehdit olduğuna dikkati çeken Bakan Fidan'ın, derhal ateşkes ilan edilerek Gazze'ye kesintisiz insani yardım ulaştırılması gerektiğini vurgulayarak; iki devletli çözüme yönelik müzakerelere bir an önce başlanması çağrısında bulunduğu öğrenildi.

Karadeniz'de gerilim yaşanmasını arzu etmediğini belirten Bakan Fidan'ın, Rusya ve Ukrayna'da üretilen gıda ürünlerinin güvenli biçimde dünya pazarlarına ulaştırılması için gösterdikleri çabalar konusuna da değindiği ifade edildi. Görüşmede, Azerbaycan - Ermenistan arasındaki görüşmeler ile Suriye ve Irak gibi bölgesel konular da ele alındı.

ABD’DEN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller da görüşme hakkında şu açıklamayı yaptı:

- “Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, bugün İstanbul’da Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya gelmiştir. Bakan Blinken ve Dışişleri Bakanı Fidan, Gazze’de yaşanan ihtilafa ilişkin diyaloglarını devam ettirmiştir.

- Bakan Blinken, çatışmanın yayılmasını önlemeye duyulan ihtiyaca, Filistinli sivillere yönelik insani yardımların artırılmasının önemine ve gerek İsrailliler, gerek Filistinliler, gerekse bölge genelinde kalıcı bir güvenliği gerçekleştirmek için tarafların tümünün ileriye dönük bir yol belirleme sorumluluğuna vurgu yapmıştır.

- İki Bakan ayrıca, NATO müttefikleri olarak ortak öncelikleri ele almıştır. Bakan Blinken, İsveç’in NATO’ya katılımının onaylanmasına ilişkin atılacak nihai adımları tamamlamanın ve yaptırımlar ile ihracat kontrollerinden kaçınma konularına dikkat çekmenin önemini vurgulamıştır.”

DÖRDÜNCÜ TUR

Blinken, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 4. kez bölge turuna çıktı. Blinken, Fidan ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştü.

YUNANİSTAN’A GİTTİ

Bölge turu kapsamında ilk olarak İstanbul'a gelen Blinken'ın, buradan Yunanistan'a gitti. Blinken, Yunanistan'ın ardından Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İsrail, Filistin ve Mısır'ı da ziyaret ederek temaslarda bulunacak.