ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın bölgesel bir savaşa dönüşmesini engellemek için başlattığı diplomatik gezi kapsamında bugün İsrailli yetkililerle buluşmaya hazırlanırken, İsrail savaşın bütün yıl süreceğini belirtti.

Tel Aviv'e dün varan Blinken savaşı sonlandırmak için Arap lidelerle iki gün süren görüşmeleri konusunda İsrailli yetkililere bilgi verecek.

İsrail ile Hamas arasındaki savaş, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği eş zamanlı baskınlarda 1,200 kişiyi öldürüp, çok sayıda sivili rehin almasının ardından başlamıştı.

NETANYAHU'YA BASKI YAPACAK

Blinken, İsrail'in "sivilleri korumaya ve insani yardımların ihtiyacı olanlara ulaşmasına yönelik daha fazla adım atması" hususunda İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'ya baskı yapacağını ifade etti.

Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırılarının ardından İsrail'in başlattığı kara ve hava harekâtı sırasında 23,000 Filistinli ölürken, Gazze Şeridi'nin büyük kısmı tahrip oldu. 2.3 milyon nüfuslu bölgede halkın çoğunluğu evsiz kaldı.

Öte yandan güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye göre, İsrail'in dün Lübnan'ın güneyine saldırarak Hizbullah'ın üst düzeydeki komutanını öldürmesi, savaşın tüm bölgeye yayılabileceğine dair endişeleri artırdı.

"ÇATIŞMALAR YIL BOYUNCA DEVAM EDECEK"

Wall Street Journal'a konuşan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail'in Gazze'deki Hamas yönetimini ortadan kaldırmaya ve İran'ın desteklediği diğer örgütleri caydırmaya kararlı olduğunu söyledi.

İsrailli yetkililer, askeri operasyonun daha hedefe yönelik bir aşamaya geçtiğini belirtseler de dün çatışmalar devam etti.

İsrail ordusunun sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, İsrail kuvvetlerinin "yoğun operasyonel faaliyetleri" sırasında Gazze Şeridi'nin orta kısmına ve güneydeki Han Yunus'a odaklanması nedeniyle bölgenin kuzeyinde direnen Hamas militanlarını "farklı gruplardan kuvvetlerin" takip ettiklerini söyledi.

Hagari, "Orta kısımda ve güneyde zorlu çatışmalar yürütülüyor. Çatışmalar 2024 boyunca devam edecek" dedi.