Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze'de insani yardım faaliyeti gösteren BM kurumu UNRWA'nın bazı personelinin 7 Ekim saldırılarına karıştığı iddiaları konusunda soruşturma talimatı verdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric tarafından dün yapılan açıklamada "Genel Sekreter bu haber karşısında dehşete düştü ve Bay Lazzarini'den bu konuyu hızla araştırmasını ve 7 Ekim'de meydana gelen olaylara veya başka herhangi bir suç faaliyetine katıldığı veya yataklık ettiği ortaya çıkan tüm UNRWA çalışanlarının derhal işine son verilmesini sağlamasını ve potansiyel cezai kovuşturmaya sevk edilmesini istedi" denildi. UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini'nin bağımsız bir uzman incelemesi başlatacağı belirtildi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, UNRWA'nın 12 personelinin 7 Ekim saldırılarına karıştığına dair iddialar olduğunu ifade ederek "Biz bu iddiaları ve Birleşmiş Milletler'in bu iddiaları ele almak için attığı adımları incelerken, Dışişleri Bakanlığı UNRWA'ya sağlanan ek finansmanı geçici olarak duraklattı" dedi.

İngiltere, İtalya, Avustralya, Finlandiya ve Kanada da kuruma nakit akışını durdurduğunu açıkladı.

HAMAS: İDDİALAR ASILSIZ

Hamas ise bugün yaptığı açıklamada hastanelerin operasyonlarda kullanıldığına ve UNRWA ile ilişkileri olduğuna dair iddiaların asılsız olduğunu ifade edip BM kurumlarının Gazze halkına yardım sağlamada büyük rolü olduğunu vurguladı.

FİLİSTİN: VAZGEÇİN

Filistin cephesinden yapılan açıklamada da UNRWA'ya yardımları kesme kararı alan ülkelere bundan vazgeçme çağrısı yapıldı. Bazı ülkelerin Birleşmiş Milletlerin (BM) soruşturmalarının sonucunu beklemeden aldıkları önlemler karşısında büyük şaşkınlık yaşandığı belirtilen Filistin Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, İsrail'in iddiaları kanıtlansa bile UNRWA'nın yetkilerine ve üst düzey insani misyonuna haksızlık edilmemesi gerektiği kaydedildi.,

İRLANDA DESTEĞE DEVAM EDECEK

İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Savunma Bakanı Micheal Martin, iddialarına rağmen UNRWA’ya destek vermeye devam edeceklerini belirtti.