Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, ABD yönetiminin, İsrail'e silah göndermeyi planlarken Gazzelilerin güvenliğine ilişkin kaygısının ciddiye alınamayacağını belirtti.

Albanese, X hesabından yaptığı paylaşımda, ABD yönetiminin 4,5 aydır İsrail saldırıları altındaki Gazze’deki tutumuna ilişkin değerlendirmede bulundu.

BM Raportörü Albanese, İsrail’e silah göndermeyi ve Gazze’de derhal ateşkes çağrısında bulunan “değiştirilemez” karar taslağını, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) oylamasında veto etmeyi planlayan ABD yönetiminin, Gazze'deki Filistinlilerin güvenliğine ilişkin kaygılarının ciddiye alınamayacağını ifade etti.

Albanese, ABD hükümetinin, Tel Aviv yönetimine silah sevkiyatı planına ve BMGK oylamasında karar tasarısını veto edeceğine ilişkin basında çıkan iki haberin görselini de paylaştı.

RUSYA’DAN TEPKİ

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD'ye işaret ederek, BMGK'da tek bir ülkenin Gazze'de ateşkes sağlanmasını engellediğini bildirdi.

Gazze'deki durumun yaklaşık 5 aydır sürdüğüne dikkati çeken Nebenzia, "Eğer biz ilk 16 Ekim'de teklif ettiğimizde ateşkes sağlansaydı, çok sayıda can kurtarıldı" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin Cezayir'in sunmayı planladığı ve acilen ateşkes talep edilen karar tasarısını veto edeceği sinyali vermesiyle ilgili Nebenzia, "5 aydır tek bir delegasyon, Gazze'de ateşkes sağlanmasını engelliyor" dedi.

CEZAYİR'İN SUNDUĞU GAZZE TASARISI 

Cezayir, dün, Gazze Şeridi'nde derhal ateşkes çağrısında bulunan "değiştirilemez" bir karar taslağını, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunduğunu duyurmuştu.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, Cezayir tarafından hazırlanan ve Gazze'de ateşkes çağrısı yapan karar tasarısının BMGK'de oylamaya sunulması halinde ABD tarafından kabul edilmeyeceği uyarısında bulunmuştu.

Karar tasarısının 20 Şubat'ta BMGK'da oylamaya sunulması bekleniyor.

ABD'DEN İSRAİL'E SİLAH DESTEĞİ

ABD basınında, ABD yönetiminin, Tel Aviv’e on milyonlarca dolar değerinde binlerce bomba ve mühimmat göndermeyi planladığı belirtilmişti.

İsrail’e gönderilecek silah teslimatının her birinin, yaklaşık bin adet olmak üzere MK-82 türü bomba, KMU-572 saldırı mühimmatı ve FMU-139 bomba fitillerini içerdiği kaydedilmişti.

Silahların on milyonlarca dolar değerinde olduğunun tahmin edildiği belirtilen haberde, sevkiyatın hala ABD yönetimince incelendiği ve Biden yönetiminin teslimatı Kongreye sunmadan önce detaylarının da değişebileceği vurgulanmıştı.