Birleşmiş Milletler tarafından dün yayımlanan rapora göre Gazze'de yok olan evleri yeniden inşa etmek en az 2040 yılına kadar sürecek ancak bu tarihten sonra da onlarca yıl sürebilir.

İsrail'in yaklaşık yedi aydır devam eden bombardımanı Gazze'de milyarlarca dolarlık hasara yol açtı. Kalabalık kıyı şeridinin yüksek beton binalarından birçoğu yığın haline geldi. Bir BM yetkilisi yıkımı "ay yüzeyinin görüntüsüne" benzetti.

Filistin tarafından paylaşılan veriler Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'de düzenlediği eş zamanlı saldırılar ile başlayan çatışmalarda yaklaşık 80.000 evin yok olduğunu gösteriyor. İsrail'in Gazze'ye saldırılarında on binlerce Filistinli öldürüldü.

Bir bina değerlendirmesine göre, en iyi ihtimalle, Gazze'ye inşa materyallerinin 2021'deki krizde görülenden beş kat daha hızlı ulaştırılması durumunda yok olan evler 2040'a kadar yeniden inşa edilebilir.

Ancak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, inşa faaliyetlerinin Gazze'de geçmişteki çatışmaların ardından görülen hızda gerçekleşmesi durumunda Gazze'de "yok olan konutların tamamen yeniden inşa edilmesi için yaklaşık 80 yıla ihtiyaç" olacağını belirtti.