Birleşmiş Milletler (BM) Sözcülük Ofisi'nden Kızıldeniz'deki gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

ABD ve İngiltere'nin başka ülkelerin desteğiyle dün Yemen'e yönelik hava saldırısında bulunduğuna dikkati çekilen açıklamada, BM Sözcüsü Antonio Guterres'in BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Kızıldeniz'le ilgili kabul edilen 2722 sayılı karara tam olarak saygı duyulmasının öneminin altını çizdiği belirtildi.

Açıklamada, "Genel Sekreter, Kızıldeniz'de uluslararası gemiciliği hedef alan saldırıların kabul edilemez olduğunu ve küresel tedarik zincirlerinin güvenliğini ve küresel ekonomik ve insani durumu etkilediğini tekrar vurguluyor" ifadesine yer verildi.

BMGK'nin 2722 sayılı kararının Husilere acilen söz konusu saldırılara son verme çağrısında bulunduğu anımsatılan açıklamada, "Genel Sekreter, gemilerini saldırılardan koruyan ülkelere de, kararda belirtildiği üzere, uluslararası hukuka uymaları çağrısında bulunuyor" vurgusu yapıldı.

Açıklamada, Guterres'in tüm taraflara hem Kızıldeniz'de hem de daha geniş bölgede durumu daha da kötüleştirebilecek adımlardan kaçınılması talebinde bulunduğu kaydedildi.

MISIR

Mısır, Kızıldeniz'de Yemen'e yönelik saldırıların ardından "derin endişesini" dile getirerek, bölgedeki gerilimin azaltılması çağrısında bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Kızıldeniz bölgesindeki askeri operasyonların artmasından ve Yemen'in çeşitli bölgelerine yönelik hava saldırılarından derin endişe duyuyoruz" ifadelerine yer verildi.

Kızıldeniz'de seyrüsefer güvenliği de dahi bölgedeki gerilimi ve istikrarsızlığı azaltmak için uluslararası ve bölgesel çabaları birleştirmenin gerekliliği çağrısında bulunulan açıklamada, "Kızıldeniz bölgesi ve Yemen'de meydana gelen ve hızlanan gelişmelerin tehlikesi hakkında defalarca tekrarlanan, İsrail'in Gazze'de devam eden saldırılarının sonucunun bir yansıması" olarak değerlendirildi.

Açıklamada, "Bölgeyi başka istikrarsızlık faktörlerinden, çatışmalardan ve uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehditlerden korumak için kapsamlı bir ateşkesin ve Filistinli sivillere karşı devam eden savaşın sona ermesinin kaçınılmazlığı" vurgulandı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığının ülkenin resmi haber ajansı SPA'da yer verilen açıklamasında, "Kızıldeniz'de gerçekleştirilen askeri operasyonları ve Yemen'deki noktalara düzenlenen hava saldırılarını büyük endişeyle takip ediyoruz." denildi.

"Tüm dünyanın çıkarlarına zarar vermesi" nedeniyle seyrüsefer özgürlüğünün uluslararası bir talep olduğu, Kızıldeniz bölgesinin güvenlik ve istikrarının korunmasının önemi vurgulanan açıklamada, yaşanan olaylar ışığında itidal ve gerilimin tırmanmasından kaçınılması çağrısı yapıldı.

BAE

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, ülkesinin Babül Mendeb Kanalı bölgesi ve Kızıldeniz'deki deniz seyrüseferine yönelik saldırıların yansımaları konusunda derin endişe duyulduğu ifade edildi.

Açıklamada,"Bölge güvenliğinin ve bölge ülkeleri ile halklarının çıkarlarının uluslararası hukuk ve normlar çerçevesinde korunmasının önemi" vurgulandı.

KUVEYT

Kuveyt Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Bugün şafak vakti başlatılan ve Yemen'deki yerleri hedef alan saldırıların ardından Kızıldeniz bölgesindeki olaylarda yaşanan gelişmeleri büyük bir endişeyle takip ediyoruz." denildi.

Açıklamada, Kızıldeniz bölgesinde güvenlik ve istikrarın korunmasının ve tüm hayati su yollarında seyrüsefer özgürlüğünün sağlanmasının önemi vurgulanarak, gerilimin derhal azaltılması ve tehlikeyi önlemek için "aklın sesine" öncelik verilmesi çağrısında bulunuldu.

ÜRDÜN

Ürdün, Kızıldeniz'de gerçekleştirilen askeri operasyonların ve Yemen'deki noktalara düzenlenen hava saldırılarının büyük endişeyle takip edildiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, ülkenin resmi haber ajansı Petra'da yer alan açıklamasında, "Ürdün, Kızıldeniz'de yaşanan gelişmeleri ve bunun genel olarak bölgesel güvenliğe etkisini büyük bir endişeyle takip ediyor." ifadesini kullandı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik vahşi saldırıları ve Filistin halkının haklarını ihlal eden tutumunun bölge güvenliğini tehdit eden en büyük unsur olduğu vurgulanan açıklamada, "İsrail, Gazze'ye yönelik vahşi saldırılarını sürdürerek ve yeni cepheler açarak Batı'yı kendi içlerine çekmeye çalışıyor ve tüm bölgeyi daha fazla çatışmaya, gerginliğe ve savaşa doğru itiyor." uyarısında bulunuldu.

Açıklamada ayrıca, uluslararası toplumun İsrail'in saldırılarını durdurmakta aciz kaldığına dikkati çekilerek, Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki İsrail hükümetinin tüm bölgeyi savaşa çekmeye çalıştığı kaydedildi.

IRAK

Irak Dışişleri Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamada, "uluslararası sularda seyrüsefer özgürlüğünün korunmasının gerekliliğini teyit ederken, Yemen'e ve egemenliğine yönelik saldırıyı" kınadı.

Saldırı alanının genişletilmesinin soruna çözüm olmayacağı belirtilen açıklamada, bunun savaşın kapsamının genişletilmesine yol açacağı kaydedildi.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK), "sorumluluğunu yerine getirerek Gazze Şeridi'nde Filistinlilere karşı yürütülen saldırgan ve acımasız savaşı durdurmaya yönelik bir karar alınması" çağrısında bulunuldu.

UMMAN

Umman Sultanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Kardeş Yemen'deki birçok kenti etkileyen ABD-İngiliz bombalamasındaki gelişmeleri büyük endişeyle takip ediyoruz." sözlerine yer verildi.

Açıklamada, "İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarına yönelik devam eden saldırganlığının bir sonucu olarak bölgedeki çatışma ve tırmanış çemberinin genişlediği konusunda defalarca uyarıda bulunduk. Tüm taraflara gerilimi durdurmaları çağrısında bulunuyoruz. " denildi.

Umman Dışişleri Bakanı, Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin ile yaptığı telefon görüşmesinde, Kızıldeniz bölgesi ve Yemen'deki kaygı verici gelişmeler ve tehlikeli tırmanışı ele aldı.

İkili, söz konusu ülkelere itidalli davranmaları ve bölgede tırmanışı genişletecek adımlardan uzak durmaları çağrısı yaptı.

KIZILDENİZ'DEKİ SON DURUM

İran destekli Yemenli Husi militanlarının Kızıldeniz'deki ticari gemilere saldırıları sonucunda dünyanın önde gelen gemicilik şirketleri, Asya'yı Avrupa'ya bağlayan en kısa deniz yolu olan ve küresel deniz trafiğinin yaklaşık yüzde 12'sini oluşturan Süveyş Kanalı'nı kullanmaktan kaçınıyor. Dünyanın en büyük denizcilik şirketleri, rotalarını Güney Afrika'ya çevirmek zorunda kaldı.

Kızıldeniz yerine Ümit Burnu rotasını kullanmak, Asya'dan Kuzey Avrupa'ya yapılan bir sefer için ilave 10 güne ve 1 milyon dolar ek yakıta mal oluyor.

ABD ve İngiltere, Yemen'de Husilere ait hedefleri vururken, Amerikan ve İngiliz savaş uçakları, dün gece saatlerde Yemen'in Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerindeki bazı noktalara hava saldırısı yapmıştı.