Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz, "Geçen yılın aynı dönemine göre, dış pazarda yüzde 11'lik artış, iç pazarda ise yüzde 20'lik daralma var. İlgili acentelerle yaptığımız görüşmeler sonucunda ciro bazında hedef yakalandı ama son dakika rezervasyonlarda azalma oldu" dedi.

Dünyanın önemli turizm destinasyonlarından Bodrum'da turizm hareketliliği devam ediyor. Bu kapsamda, son 6 ayda Bodrum'a hava ve deniz yoluyla 371 binden fazla yabancı turist geldi.

İç ve dış pazar ile ilgili değerlendirmede bulunan Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz, "Bodrum'a gelen yabancı misafir oranlarına bakıldığında geçen yıla göre, son 6 aylık verilere göre yüzde 11'lik bir artış var. Hava yoluyla 325 binin üzerinde yabancı yolcu geldi. Deniz yoluyla ise 46 binin üzerinde yabancı turist geldi. Geçen sene aynı döneme göre de yüzde 30 artış gözlendi" dedi.

Diğer bir yandan Kurban Bayramı'nda iç pazarda olan artışın şu an yok denilebilecek seviyede olduğunu söyleyen Dengiz "Bu kapsamda, iç pazarda yüzde 20'lik bir daralma var. İlgili acentelerle yaptığımız görüşmeler sonucunda ciro bazında hedef yakalandı ama son dakika rezervasyonlarda azalma oldu. 5 yıldızlı otellerde yüzde 90 oranında, 3 ve 4 yıldızlı tesislerde ise yüzde 60-70 arasında bir doluluk var" diye konuştu.

'GLOBAL DARALMA VAR'

Sosyal medyadaki pahalı eleştirilerine de dikkat çeken Dengiz şöyle konuştu:

"Edere eder, etmezse etmez ayrımı' yapılmalıdır. Son 10 yıldır dünyanın en ucuz destinasyonu Türkiye'ydi. Fiyatlarımız biraz daha yukarı çıkınca mı diğer ülkelerle kıyaslamaya başladık. Halbuki bizler en iyi hizmeti verip en uygun tatil avantajlarını sağlıyorduk.

Bodrum ve Türkiye aslında edere eder. Dünyanın en iyi 100 oteli arasında Türkiye'deki oteller var. Biz dünyanın en ucuz oteli değiliz, dünyanın en ucuz ülkesi değiliz. Bizler diğer yarışabilir ülkelerle hizmet veriyoruz, otelcilik yapıyoruz. Türkiye hizmet anlamında ilk 3'ün arasına giren bir ülkedir.

Turizm Bakanlığı'na ve belediyeye bağlı plajlar var. İyi bir fiyatla tatil yapılabiliyor. Fiyatlar yüksek sezon oluşundan dolayı kişi başı oda kahvaltı 1500 liradan başlıyor ve 10 bin Euro'ya kadar çıkıyor. Her kesime göre uygunluk var."

Avrupa şampiyonasının turizm hareketliliğini dolaylı olarak etkilediğini ve  belli bir kesimin tatil planını ötelediğini belirten Dengiz, 2 ülkenin erken seçime gitmesi, olimpiyatların başlayacak olması ve diğer yandan da Almanya'daki bir acentenin iflas etmesi gibi etkenlerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. Dengiz, "Global bir daralma var. Sadece Türkiye'de daralma varmış gibi bir algı yanlış oluyor" ifadelerine yer verdi.

KAPIDA VİZE AÇIKLAMASI

Yunan adalarındaki kapı vizesi uygulamasından olumsuz etkilendiklerini belirten Dengiz, "Bodrum pahalı algısı devamlı ön planda tutulmaya çalışılmaktadır. Yunan adalarıyla karşılaştırma yapılmasını doğal karşılıyoruz ama bunun iyi bir şekilde irdelenmesi gerekiyor" dedi.

"Bodrum ile Kos'un bir araya getirilmemesi gerekiyor. Bodrum'un Mikonos ve Rodos'la eş değer olması gerekiyor" ifadelerine yer veren Dengiz, "Adalar bazındaki fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Bu da kafa karışıklığına yol açıyor. Yoksa herkes istediği yere gidebilir, seyahat edebilir" diye konuştu.