ABD'li havacılık şirketi Boeing'in 787 Dreamliner tipi yolcu uçaklarının güvenli olmadığını öne süren bir Boeing çalışanı, ifşalardan sonra çeşitli tehditler aldığını ileri sürdü.

Boeing çalışanı Sam Salehpour ABD Senatosu'nda verdiği ifadede, uçak üreticisinin güvenlik endişelerini dile getiren çalışanlara karşı bir misilleme kültürüne sahip olduğunu söyledi.

Şirkette kalite mühendisi olarak çalışan Salehpour, 777 ve 787 uçaklarının güvenliğini defalarca sorgulamasına karşılık olarak bir yönetici tarafından azarlandığını söyledi. Ayrıca, arabasının lastiğine şüpheli bir şekilde gömülmüş bir çivi bulduğunu belirtti.

Salehpour, geçen hafta 787'nin yıllarca kullanıldığında hasar görebileceği ve bunun da geniş gövdeli jetin parçalanmasına neden olabileceği yönündeki endişelerini kamuoyuna açıkladıktan sonra Kongre önünde ifade vermeye davet edilmişti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

ABD Federal Havacılık İdaresi de Salehpour'un iddialarını soruşturmaya başladı.

Boeing'in güvenlik seviyesini incelemek üzere dün düzenlenen oturumda Senato Daimi Soruşturma Alt Komitesine ifade veren Salehpour, "Bu sorunları üç yıl boyunca dile getirdim. Görmezden gelindim; bana gecikme yaratmamam söylendi; açıkçası bana çenemi kapatmam söylendi" dedi.

"Bir kültür var, kalite sorunlarını dile getirdiğinizde tehdit ediliyorsunuz" diyen Salehpour sistemin değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Boeing ise dünkü oturumdaki iddialara yanıt vermedi.

Uçak üreticisi, ocak ayında bir Boeing 737 Max jetinde meydana gelen ve uçuş sırasında bir kapı panelinin patladığı kazanın sonuçlarıyla uğraşıyor.

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu tarafından hazırlanan bir ön raporda, kapı panelinin gövdeye tutturulması için gereken dört cıvatanın eksik olduğu tespit edilirken, FAA tarafından yapılan bir denetimde Boeing'in üretim ve kalite kontrol gerekliliklerini yerine getirmediği "çok sayıda örnek" bulundu.

ÇALIŞANLARA TEHDİT İDDİASI

Şubat ayında Boeing'in güvenlik kültürünü eleştiren bir rapor yayınlayan Massachusetts Institute of Technology'de havacılık ve uzay mühendisi olan Javier de Luis de Boeing'in çalışanlarının korkutulduğunu söylemişti.

De Luis'in kız kardeşi, 2019 yılında Etiyopya Havayolları'na ait bir 737 Max uçağının tasarım hatası nedeniyle düşmesi sonucu hayatını kaybeden bir BM tercümanıydı.

De Luis, ABD Senatosu Ticaret, Bilim ve Ulaştırma Komitesi tarafından düzenlenen ayrı bir oturumda verdiği ifadede, Boeing yönetiminin çalışanlara seslerini yükseltmelerini söylediğini belirtti. 

Geçtiğimiz ay da Boeing aleyhine yürütülen davada ifade veren firmanın eski çalışanı John Barnett'in ölü bulunması birçok soru işaretini de beraberinde getirmişti.