Boeing’in aleyhine yürütülen davada ifade veren firmanın eski çalışanı John Barnett’in ölü bulunması ile ilgili arka arkaya açıklamalar geliyor...

John Barnett (62), 32 yıl boyunca Boeing firmasında çalışmış, 2017 yılında emekli olmuş ve en son şirket aleyhine yürütülen bir davada ifade vermişti.

Barnett, ayrıca çeşitli medya organlarında firmanın uçaklara ‘kasıtlı olarak standartların altında parçalar’ taktığını ileri sürmüştü. Barnett’in 9 Mart günü ifade vermeye devam etmesi beklenirken kaldığı otelin otoparkında bulunan aracında ‘kendi kendine açtığı’ yaralardan dolayı öldüğü açıklandı.

New York Post'un haberine göre, eski Boeing çalışanı John Barnett, dün South Carolina'da kaldığı otelin otoparkında aracının içerisinde ölü bulundu.

Barnett'in cesedi, Boeing şirketine açılan davada ifade vermesi beklenirken mahkemeye gelmemesinin ardından bulundu.

Charleston bölgesinden bir adli tıp yetkilisi BBC'ye yaptığı açıklamada, Boeing şirketinin fabrikalarındaki güvenlik ihlallerine dikkati çeken Barnett'in, aracında "kafasına silah ile ateş etmiş halde" bulunduğunu kaydetti. 

Beoing, 2017'ye kadar şirket için çalışan Barnett'in vefatından üzüntü duyduğunu açıkladı.

John Barnett, 2019'da "787 Dreamliner" tipi yolcu uçaklarında kabin basıncının aniden düşmesi halinde yolcu koltuklarının üzerinde bulunan oksijen maskelerini otomatik açan sistemlerin büyük bölümünde üretim hatası olduğunu ileri sürmüştü.

Boeing'de 32 yıl görev yapan Barnett, 2016'da şirketin South Carolina'daki fabrikasında çalışırken, 787 Dreamliner'lar üzerine yaptığı kalite kontrol testlerinde, acil durum oksijen sistemlerinin yüzde 25'inin doğru çalışmadığını, oksijen maskelerinin doğru zamanda çıkmadığını tespit ettiğini belirtmişti.

Barnett, söz konusu sistemlerdeki üretim hatasını anlamak üzere daha ileri testler yapmayı talep ettiğini ancak bu talebinin Boeing yöneticileri tarafından engellendiğini kaydetmişti.

Bunun üzere 2017'de ABD Federal Havacılık Komisyonuna (FAA) şikayette bulunduğunu belirten Barnett, kurumun çözüm için adım atmadığını ileri sürmüştü.

Boeing hakkında birçok iddia ortaya atan Barnett, geçmişte BBC'ye verdiği demeçte, işçilerin parçaların fabrika boyunca takip edilmesine yönelik prosedürleri takip etmediklerini ve kusurlu parçaların kaybolmasına izin verdiklerini söylemişti.

Barnett, bazı durumlarda standart altı parçaların hurda kutularından çıkarıldığını ve üretim hattındaki gecikmeleri önlemek için inşa edilmekte olan uçaklara takıldığını söylemişti.

Barnett ayrıca Boeing 787'ye takılacak acil durum oksijen sistemleri üzerinde yapılan testlerin %25'lik bir arıza oranı gösterdiğini, bunun da her dört uçaktan birinin gerçek hayatta karşılaşılabilecek bir acil durumda açılamayacağı anlamına geldiğini iddia etmişti.

Barnett endişeleri konusunda yöneticileri uyardığını ancak herhangi bir önlem alınmadığını söyledi.

Boeing ise onun iddialarını kabul etmediğini duyurmuştu.

Bununla birlikte, ABD düzenleyici kurumu Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından 2017 yılında yapılan bir inceleme, Barnett'in endişelerinden bazılarını doğruladı.

KENNEDY AİLESİNDEN AÇIKLAMA GELDİ

ABD başkanlık seçimlerinde bağımsız olarak adaylığını açıklayan Robert F. Kennedy, olayla ilgili bugün konuştu. Kennedy, “John Barnett, 32 yıl boyunca Boeing'de çalıştı. Şirket, onun güvenlik endişelerini ortaya çıkardıktan sonra hayatını mahvetmeye çalıştı. Kız kardeşim Rory'nin, ödüllü belgeseli ‘Çöküş: Boeing'e Karşı Dava'da onun hikayesini anlatmaya çalışmasından gurur duyuyorum. Boeing açgözlülük yüzünden 346 kişiyi öldürdü. Umarız John Barnett'in ‘intiharına’ ilişkin gerçek bir soruşturma yapılır” dedi.

Oscar ve Emmy adaylıkları da bulunan belgesel yönetmeni ve suikasta kurban giden ABD Başkanı John Kennedy'nin yeğeni Rory Kennedy ise “Şirket aleyhinde konuşan ve Çöküş: Boeing'e Karşı Dava'ya katılan cesur Boeing muhbiri John Barnett, Boeing'e karşı açılan bir davada ifade verdikten sonra bugün iddiaya göre kendi kendine kurşun yarası nedeniyle ölü bulundu” dedi.