United Hava Yolları ve Alaska Hava Yolları'ın birden fazla MAX 9 hava aracında gevşemiş parçalar bulduklarını açıklamalarının ardından Boeing'in 737 MAX tipi uçaklarının imalat yöntemlerine dair endişeler arttı.

Alaska Hava Yolları'na ALK.N ait bir Boeing BA.N 737 MAX 9 tipi uçak Cuma günkü bir uçuş sırasında gövde panelinin kopması nedeniyle acil iniş yapmış, ardından ABD'li düzenleyiciler aynı tipte 171 adet tipi uçağın uçuşlarını durdurmuştu.

THY de olayın ardından filosunda bulunan aynı tipteki beş uçağın uçuşlarını askıya almıştı.

Uçağın kopan parçası bir evin arka bahçesinde bulunmuştu.

Alaska Havayolları'nın dün yaptığı açıklamada ilk incelemelerin bazı uçaklarda "gevşemiş parçaların" bulunduğuna işaret ettiği belirtildi. Alaska Havayolları, resmi incelemelere başlamak için ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve Boeing'den gelecek belgeleri bekliyor.

ENDİŞE YARATTI

United Havayolları ise ilk incelemelerinin sonunda birden fazla uçakta sıkılaştırılması gereken cıvatalar bulduğunu açıkladı. Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynak, United'ın yaklaşık 10 uçakta gevşek cıvata bulduğunu açıkladı. 

Yapılan açıklamalar, MAX 9 tipi uçaklarının imalat süreciyle ilgili endişeleri artırdı. Boeing, FAA ve havayolu şirketleri arasında ayrıntılı inceleme kurallarına ilişkin görüşmeler sürüyor.

Kaynaklar uçakların tamir edilmesi için önce Boeing'in havayolları ile paylaştığı yönergeyi güncellemesi ve düzenleyici kurum FAA'nın değişikliklere onay vermesi gerektiğini ifade ettiler.

Boeing hisseleri dün yüzde 8 düşüşle kapandı. Boeing'e parça üreten Spirit AeroSystems hisseleri ise %11 düştü.