İstanbul’daki Boğaziçi Üniversitesi’nde Fen ve Edebiyat Fakültesi, Fen Fakültesi ve Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi olarak iki ayrı fakülte olacağı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin kapatılacağı öne sürüldü.

Bu fakültedeki işletme bölümünün Yönetim Bilimleri Fakültesi’ne, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler ile ekonomi bölümlerinin ise, Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesine bağlanacağı iddia edildi.

Rektör başta olmak üzere liyakatsiz atamalara tepki gösteren akademisyenlerin direnişiyle gündemden düşmeyen üniversitede, bugünkü senato toplantısı öncesinde, öğrenciler Rektörlük önünde eylem yaptı.

‘Fakültelerimize dokunma’ yazılı afiş ile ‘Fakültelerin bölünmesine hayır’, ‘AKP elini üniversitelerden çek’, ‘Kayyumlar gidecek biz kalacağız’ pankartları taşıyan çok sayıda öğrenciye akademisyenler de destek verdi.

Öğrenciler “Kayyum rektör istemiyoruz”, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek” sloganları attı.

"KAMPÜSÜMÜZÜ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Öğrenciler tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Üniversitemize yönelik yeni bir saldırıyla karşı karşıyayız. Şu an sürmekte olan senato toplantısında fakültelerimize ve binalara dair değişiklikler gündemde.

Tepeden inme kararlarla üniversiteyi yönetmeye çalışan kayyum rektör Naci İnce, üniversite bileşenlerini hiçe sayarak kararlar alıyor. Bugün senatodan çıkan karara göre Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne katılacak.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin bölünmesi ve dağıtılması kararının ise geri çekildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Tepeden inme kararlarla üniversite yönetilemeyeceğini, biz öğrencilerin demokratik üniversite talebinde ısrarcı olduğumuz bir kez daha göstermiş olduk.

Örgütlü öğrenci mücadelemiz kayyum yönetiminin karşısında bir kazanım daha elde etmiş oldu. Ancak mücadelemiz bununla da sınırlı değil.

Çünkü fakülte binalarının durumu hala muallak. Bir gecede tek adamın kararnamesi ile kurulan Hukuk Fakültesi için İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin binasının kullanılması planlanıyor.

Bu plana karşı fakültelerimizi, binamızı ve kampüsümüzü savunmaya devam edeceğiz”

Öğrencilere, bugün saat 19.00’da düzenlenecek forumda buluşma çağrısı yapıldı.

MEZUNLAR DA TEPKİ GÖSTERDİ

Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi de eylem öncesinde bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

"Boğaziçi Üniversitesi, zengin akademik mirası ve değerleriyle Türkiye’nin en prestijli eğitim ve kültür kurumlarından biridir. Ancak, son üç yılda, örneği görülmemiş bir saldırı altında kalmıştır.

Bu saldırının en son ve en ciddi adımı üniversitemizin temel direklerinden biri olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin (İİBF) kapatılarak işlevsiz hale getirilmesi tehdididir.

Boğaziçi Üniversitesi mezunları olarak, üniversitemizin özgün ve özgür ruhunu, bilim, dayanışma ve çeşitliliği savunan değerlerini korumak amacıyla Boğaziçi ruhuna aykırı olan bu keyfi ve temelsiz planın derhal geri çekilmesi çağrısında bulunuyoruz"