Atama ile göreve gelen ve durumu protesto eden öğrenci ve öğretim görevlilerine yönelik antidemokratik uygulamalarıyla gündemde olan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Mehmet Naci İnci, ABD'deki akademik özgürlükten endişe duyduğunu dile getiren bir tweet attı. 

AKADEMİK ÖZGÜRLÜK İÇİN ENDİŞE VERİCİ

Gazze'deki İsrail şiddetini protesto eden ABD'deki Emory Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Noelle McAfee'nin gözaltına alındığı görüntüleri X hesabından paylaşan Rektör İnci, videoya eklediği İngilizce notta özetle görüntülerin akademik özgürlüğün durumu için endişe verici olduğunu ve saygın akademik kurumların itibarına gölge düşürdüğünü ifade etti. 

PAYLAŞIMI YORUMA KAPALI

Rektörün seçimle gelmesini isteyen akademisyenlerin 3 yılı aşkın süredir eylem yaptığı Boğaziçi Üniversitesi'ne atama ile gelen Rektör  İnci'nin akademik özgürlük ve  akademik kurumların itibarından söz etmesi sosyal medyada tepki çekti. 

Paylaşımını yorumlara kapatan İnci'nin mesajını yeniden paylaşan bir çok sosyal medya kullanıcısı kendisini samimi olmaya ve kendi okulundaki antidemokratik uygulamalara son vermesini istedi. 

"İÇLER ACISI"

Tepki gösteren isimlerden biri ekonomist Özgür Demirtaş oldu. Demirtaş paylaşımında "Naci bey: Siz bu ülkede, Üniversiteye hoca alınmama konusunda yakınan twit atacak son insansınız. Bir gün bu atama ile geldiğiniz göreviniz bitecek, aklı çalışan her insanın hatırasında acı bir tat ile kalacaksınız. Aynaya bakıp “değer miydi?” diye sorun… Twitinizi yorumlara kapatmanız da içler acısı bir durum." ifadelerine yer verdi. 

ŞU PİKİNLİĞE BAKAR MISINIZ?

CHP İstanbul Milletvekili Namık Tan da İnci'nin paylaşımını alıntılayıp tepki gösterdi.  "Şu pişkinliğe bakar mısınız?" diyen Tan, paylaşımında şunları kaydetti: 

"Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyım rektörü Naci İnci ABD’deki 'akademik özgürlüğün durumundan derin kaygı duyduğunu' açıklamış. Adeta şaka gibi…

Naci İnci akademik özgürlüğe hakikaten değer veriyorsa, önce üniversitesindeki hocalara, öğrencilere yaptığı baskılardan ve usulsüz uygulamalarından ötürü özür dileyerek işe başlayabilir. Ardından, hiç vakit geçirmeden, 'görevden affını' istemelidir."

MEHMET NACİ İNCİ KİMDİR?

Mehmet Naci İnci, atama ile göreve gelen ve yoğun protestolar sonrası kendisinin dahi haberi olmadan 15 Temmuz 2021'de görevden alınan Melih Bulu'nun ardından rektör vekili olarak atandı.

İnci, 21 Ağustos 2021'de de Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atandı. Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri Mehmet Naci İnci'nin atanmasına tepki gösterdi ve yaklaşık üç yıldır görevden alınması için düzenli olarak eylem yapıyor. 

BİR PAYLAŞIM DA ŞENLİK YASAKLAYAN ODTÜ'DEN

ABD'de İsrail karşıtı protesto gösterisi düzenleyen üniversite öğrenci ve akademisyenlere yönelik kötü muamele Türkiye'deki pek çok üniversite tarafından resmi hesaplardan kınandı. ABD'ye üniversitelerde "İnsan hakları" ve "akademik özgürlük" için çağrısı yapan okullardan biri de Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) oldu. 

Kendi kampüsünde bahar şenliklerini 2 günle sınırlayan ve Devrim Stadı'nı şenliklere kapatan ODTÜ paylaşımında şu ifadelere yer verdi: 

"6 ayı aşkın bir süredir Gazze'de yaşayan masum insanları adeta yok etmeye yönelik vahşeti barışçıl yöntemle protesto eden üniversite öğrencilerine yönelik şiddet uygulanıyor.

Columbia Üniversitesi’nden Yale’e, New York Üniversitesi’nden Harvard’a birçok üniversitedeki protestocular üniversitelerinden, Gazze’de ateşkes çağrılarını desteklemelerini ve İsrail’le bağlantılı şirketlerle ilişkilerini kesmelerini talep ediyor.

Eylemlerde öğrenciler gözaltına alınıyor, üniversiteler protestoları durdurmak için uzaktan eğitime geçiyor. Üniversite öğrencilerinin gösterdiği barışçıl tepkiye karşı gösterilen orantısız tepkiyi temel insan hakları ve akademik özgürlüğe vurulmuş bir darbe olarak kabul ediyor, derin bir üzüntü duyuyor ve şiddetle kınıyoruz." 

Bu yıl şenlik yasağıyla gündeme gelen ve protestoların halen sürdüğü ODTÜ, geçmiş yıllarda da mezuniyet törenlerinde öğrencilerin hükümete yönelik eleştirel nitelikteki pankartlarını yasaklamıştı.