Güney Amerika ülkesi Bolivya’da ağır silahlı askerler ve zırhlı araçlar, başkent La Paz'ın merkezindeki devlet binalarının bulunduğu Plaza Murillo’da toplandı. 

Bölgedeki görgü tanıkları, askerlerin simge meydandaki başkanlık sarayına girdiğini belirtti.

Tank ve kapüşonlu askerler Plaza Murillo Meydanı'ndaki sivilleri tahliye etti. 

Askerlere tepki gösteren vatandaşlara göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale ediliyor.

"DEMOKRASİYE SAYGI GÖSTERİN"

Bolivya Devlet Başkanı Lucho Arce, sosyal medya platformu X üzerinden “Bolivya Ordusu’nun bazı birimleri tarafından gerçekleştirilen düzensiz seferberliği kınıyoruz. Demokrasiye saygı gösterilmelidir” dedi.

Ulusal seferberlik çağrısında bulunan Arce, daha sonra bir açıklama daha yaptı.

Ulusal seslenen Arce, halka sakin olmaları çağrısında bulunarak, "Bolivya'nın devlet başkanı ve bakanları görevlerinin başındadır ve halkı demokrasiye sahip çıkmaya davet ediyorum. Askerler, derhal çekilmeli ve görevlerinin başına dönmelidir. Demokrasiye ve anayasaya saygı duymalarını istiyorum." ifadelerini kullandı.

Hükümetini destekleyen ülkelere teşekkür eden Arce, "Bize destek olan kardeş ülke devlet başkanlarını selamlıyoruz ve onlara teşekkür ediyoruz. Demokrasiye sahip çıkan belediye başkanlarına, valilere ve polis müdürlerine teşekkür ediyoruz. Demokrasiye sahip çıkan halkımızı selamlıyoruz." diye konuştu.

YENİ ATANAN KOMUTAN: BİRLİKLERİNİZE DÖNÜN

Arce, darbe girişimi sürerken devlet başkanlığında düzenlediği törenle ordu yönetimine yeni 3 komutan atadı.

Bu komutanlardan Jose Wilson Sanchez, cadde ve meydandaki tüm askerlere ve personele birliklerine dönmelerini emretti.

"ÜLKE BÖYLE DEVAM EDEMEZ, YENİ KABİNE KURULACAK"

Bolivya ordusu komutanı Juan Jose Zuniga, meydanda gazetecilere yaptığı açıklamada, merkez bankası rezervlerinin tükenmesi ve gaz ihracatının azalmasıyla para birimlerinin değerinin düştüğünü ifade etti. Zuniga, ekonomik çöküş yaşayan ülkede öfkenin arttığını söyledi.

Yeni bir kabine kurulacağını belirten Zuniga "Elbette bazı şeyler değişecek, ülkemiz artık böyle devam edemez" dedi.

Zuniga "Yıkımı durdurun, ülkemizi fakirleştirmeyi durdurun, ordumuzu aşağılamayı durdurun” ifadelerini kullandı.

MORALES'TEN DEMOKRASİ ÇAĞRISI

Bolivya’yı yaklaşık 14 sene yöneten eski devlet başkanı Evo Morales de sosyal medyadan "Darbe yaklaşıyor. Genelkurmay Başkanlığındaki komutanlar, 15.00'te acil toplantı çağrısında bulundu. Kent ve kırsal kesimdeki tüm halkımıza demokrasiyi savunmaları için ulusal seferberlik çağrısında bulunuyoruz. Süresiz genel grev ilan ediyoruz" paylaşımı yaptı.

Morales mesajına "Silahlı kuvvetlerin, demokrasiyi ihlal etmesine ve halkı sindirmesine izin vermeyeceğiz" ifadelerini ekledi.

AB VE ÜLKELERDEN KINAMA

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Bolivya’da yaşananlarla ilgili açıklama yaptı.

Borrell, AB’nin Bolivya’da anayasal düzeni bozmaya ve demokratik olarak seçilmiş hükümeti devirmeye yönelik her türlü girişimi kınadığını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri, yaşananları yakından izlediğini belirterek sükûnet ve itidal çağrısında bulundu.

Darbe girişimi Türkiye, Şili, Paraguay, Honduras, Küba, Meksika, İspanya, Venezuela ve Peru tarafından da kınandı.

2019’DAKİ DARBE

Bolivya’da 2019’daki tartışmalı seçimleri ilk turda Evo Morales kazanmıştı. Seçimlerin hemen ardından sokağa çıkan muhaliflerin şiddetli eylemlerinin ve ordunun çağrısının ardından Morales istifa etmişti. Morales, o dönem ülkesinden ayrılıp önce Meksika, ardından Arjantin’e gitmişti. Morales, seçimi Luis Arce’nin kazanmasından bir sene kadar sonra ülkesine geri dönmüştü.