Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,77 yükselerek 9 bin 322,05 puanla rekor seviyeden başladı. Endeks sabah saatlerinde 9 bin 396 ile rekor seviyeyi gördü.

Cuma günü, dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,09 değer kazancıyla 9 bin 250,36 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirmişti.

BIST Bankacılık endeksinde günlük yükseliş sabah saatlerinde yüzde 3'ü aştı. Geçtiğimiz haftalarda yatay trend hareketi içerisinde olan bankacılık endeksi geçen haftayı yüzde 4,26’lık yükseliş ile kapatmıştı.

YÜKSELİŞİN SEBEPLERİ 

Bankacılık hisselerindeki artışta kredi risk primindeki (CDS) düşüş ve yabancı girişleri etkili oldu. Uzmanlara göre, bankaların 4. çeyrek bilançoları çok güçlü gelmese de CDS'deki geri çekilme ve yabancı ilgisi banka hisselerine olan ilgiyi artırdı.

Şubatta başlayan düşüş eğilimini sürdüren Türkiye'nin 5 yıllık CDS'i 300 baz puanın altına gerilemişti.

Ziraat Yatırım'ın Günlük Bülteni'nde konu ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

"Geçtiğimiz Enflasyon Raporu toplantısında faiz artırımlarına ara verildiğinin işaretinin verilmesi borsa için önemli bir katalizör olurken, Türkiye - ABD ilişkilerine yönelik yaşanan ilerlemenin fiyatlamaları desteklediği söylenebilir. Nitekim TL varlıklara yabancı ilgisinin sürdüğü gözlendi. Yeni haftaya başlarken ise olumsuz bir gelişme yok"

Raporda dolar bazlı grafiklerde önceki seviyelere yaklaşılmasının alım ivmesini bir miktar sınırlayabileceği ve sektörel ayrışmaların sürebileceği ifade edildi. Analizde, "Bilançolar çok güçlü gelmese de CDS'deki geri çekilmeye istianeden Banka ve Holding de yine radarda olabilir" ifadeleri kullanıldı.

YABANCI BANKALAR HEDEF YÜKSELTTİ

Öte yandan Bank of America (BofA), son raporunda Türk bankalara ilişkin hedef fiyatlarını yükseltti. BofA; Akbank hisse fiyatı hedefini 53,5 TL'den 66 TL'ye, Garanti hisse fiyatı hedefini 78 TL'den 99 TL'ye, Yapı Kredi hisse fiyatı hedefini 28,5 TL'den 36 TL'ye, İş Bankası C hisse fiyatı tavsiyesini 34,5 TL'den 42 TL'ye yüksetti ve tavsiyesini "al" olarak korudu.

Öte yandan ABD'li banka Goldman Sachs, önceki haftanın son iş gününde payları BIST’te işlem gören dört Türk bankası için hedef fiyatlarını yukarı yönlü revize ederken iki banka için hedef fiyatını korumuştu.

ABD merkezli küresel banka; Akbank, Garanti, Vakıfbank ve Yapı Kredi için fiyat hedefini yukarı yönlü revize etti. İş Bankası ve Halkbank için hedef fiyatını değiştirmedi.