İran'ın İsrail'e misilleme saldırısıyla Orta Doğu'da artan gerilimden Borsa İstanbul da negatif etkileniyor.

Bayram öncesinde yeni rekor seviyeye ulaşan BIST 100 endeksinde 2 gündür geri çekilmeler yaşanıyor.

Ramazan Bayramı tatili öncesinde salı günü yarım gün açık olan Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi yeni rekor seviyesine ulaşmıştı. 1,5 günlük kısa haftayı 9.814,19 puandan tamamlayarak günlük ve haftalık kapanış rekoru kıran BIST 100 gördüğü en yüksek seviyeyi de 9.849,26 puana taşımıştı.

Ancak haftasonu İran-İsrail arasında yaşanan gerilimler küresel piyasaları olduğu gibi Türk hisse piyasasını da etkiliyor. Bayram tatili ve haftasonu geriliminin ardından pazartesi gününe düşüşle başlayan endeks bugün de düşüşünü sürdüyor. 

BIST 100 endeksi, dün günü yüzde 1,37 değer kaybederek 9.679,80 puandan tamamlamasının ardından yeni güne de yüzde 0,36 düşüşle 9.645,01 puandan başladı.

Gün içinde bankacılık endeksindeki düşüş yüzde 4'e yaklaşırken BIST 100 endeksi de 9.513,24 puana kadar geri çekildi.

'KISA VADELİ GÖSTERGELERDE GÜÇ KAYBI'

A1 Capital tarafından yayımlanan günlük bültende bayram tatili öncesindeki 5 iş gününde yüzde 10’a yakın değer kazanan endekste jeopolitik gelişmelerin satış baskısına neden olduğu ve kısa vadeli göstergelerde güç kaybı gördükleri belirtildi.

Bültende "Günlük grafiklerde şimdilik net bir bozulma olmamasına rağmen saatlik bazda baktığımızda göstergelerdeki bozulma baskının devam edebileceğini gösteriyor. Bu nedenle açılması düşünülen yeni pozisyonlar için daha temkinli kalınmasının yararlı olacağı kanaatindeyiz. Taşınan pozisyonlar için ise destek noktalarının altında kademeli olarak pozisyonlar azaltılabilir" ifadelerine yer verildi.

Tacirler Yatırım ise bülteninde orta – uzun vadeli hedeflerde önemli bir bozulma görmediklerini söyledi. Bültende şunlar kaydedildi:

"Orta – uzun vadeli hedeflerde önemli bir bozulma görmemekle beraber, yakın coğrafyamızda artan tansiyonun BIST üzerinde de etkili olduğunu görebiliriz. Bu açıdan, BIST 100 endeksi için 9.450 desteğini kritik buluyoruz. 9.850 ise ana direnç olarak izlenebilir."

HAVACILIK SEKTÖRÜ VURGUSU

İntegral Yatırım da günlük bülteninde borsanın Orta Doğu'da yaşanan gerilimden etkilendiğini kaydederek "Borsa endeksi bayram tatili sonrası dünyada yaşanan gelişmelere tepkisiz kalamadı ve yükseldiği 9.900 seviyesi yakınlarından geri çekildi" ifadelerine yer verdi.

İntegral Yatırım 9.450 seviyesi üzerinde kalınmakta başarılı olunması halinde satış baskısının sınırlı kalmasını beklediklerini belirtti. Bültende "Bizim için genel olumlu hikaye devam ediyor ancak jeopolitik tansiyonla CDSlerde bir yükselme olması halinde bu bankacılık endeksi üzerinde satış baskısını artırabilir" denildi.

Ayrıca bültende havacılık sektörünün önemine değinilerek "Havacılık sektöründeki geri çekilmenin sürmesi endekste ağırlığı yüksek olması nedeniyle negatif puan baskının artmasına zemin hazırlayacaktır" ifadeleri kullanıldı.