İngiliz finans gazetesi Financial Times, Türk hisse senetlerinde teknoloji sektörü öncülüğündeki yükselişi kaleme aldı.

FT; teknoloji çılgınlığı hisse senedi piyasasını sararken, aynı şekilde Türk teknoloji sektörünün de hisselerinin fırladığını, Türk borsasının dünyadaki ralliye liderlik ettiğini belirtti.

Verilere göre, BIST-TÜM endeksi, 2024'ün başından bu yana dolar cinsinden yüzde 20 civarında arttı. BIST-Teknoloji endeksi ise yıl başından bu yana dolar bazında yüzde 61 arttı. Türkiye, yıl başından bu yana bu MSCI Tüm Dünya Endeksleri içinde de en yüksek getiri sağlayan borsa oldu.

FT: ENFLASYON VE TEKNOLOJİ COŞKUSU ETKİLİ

Analize göre, enflasyonun tüketici tasarruflarını hızla eritmesi ve bireysel yatırımcıların bu yıl küresel piyasaları etkisi altına alan teknoloji coşkusundan faydalanmak istemesi, Türk hisse senetlerinin rekor başlangıç yapmasında etkili oldu.

Dealogic verilerine göre, 2023'ün son iki ayında yaklaşık 811 milyon dolar olan şirketler, 2024'ün ilk iki ayında Türk hisse senedi piyasasında yaklaşık 320 milyon dolar topladı.

Uzmanlara göre, haziran ayında başlayan yeni ekonomi politikası hızla devam ederken, bu durum yerli ve yabancı kurumsal yatırımcıları Türk hisse senedi piyasasına geri dönmeye itiyor.

Finansal veri sağlayıcısı Finnet Elektronik Yayıncılık'a göre, yatırımcılar geçen yıl 841 milyon TL'lik net çıkışa kıyasla bu yıl Türkiye'deki teknoloji odaklı büyük fonlara 7,2 milyar TL (233 milyon dolar) aktardı.

'TÜRK HİSSE SENETLERİ CAZİP DEĞERLEMELERDE'

FT'ye konuşan East Capital portföy danışmanı Emre Akçakmak, ocak ayında yüzde 65'e ulaşan enflasyon nedeniyle yerel halkın tasarruflarını korumaya çalıştığını, bunun da hisse senetlerinin cazibesini artırdığını söyledi.

Akçakmak'a göre, uzun süredir devam eden enflasyon krizi önceki iki yılda Türkiye piyasalarında ani yükselişleri tetikledi. Ancak bu yıl özelde Türk varlıklarına genelde ise riskli varlıklara yönelik daha olumlu yatırımcı duyarlılığı da borsaya destek sağladı.

Akçakmak, arz ve talep dinamiklerinin ötesinde, Türk hisse senetlerinin "çok cazip" değerlemelerle işlem gördüğünü belirtti.

Yerel seçimlerin büyük bir dönüm noktası olmayacağını ve yabancı girişinin önünü açabileceğini belirten Akçakmak, "Seçimler sona erdiğinde bir belirsizlik daha ortadan kalkmış olacak" dedi.

'KÜRESEL TREND TÜRKİYE'YE YANSIDI'

İstanbul merkezli finans şirketi ÜNLÜ & Co'nun kurumsal hisse senedi satış müdürü Tunç Yıldırım ise ABD'li çip üreticisi Nvidia'nın başını çektiği 'küresel teknoloji çılgınlığı'nın Türkiye piyasalarına yansıdığını ve Borsa İstanbul'un bu yılki güçlü performansında önemli bir etken olduğunu söyledi.

Yıldırım, bu yılki girişlerin Türkiye piyasaları için önemli ölçekte olduğunu ve büyük olasılıkla nispeten büyük birikimlere sahip yerel yatırımcılar tarafından yönlendirildiğini belirtti.