Borsa İstanbul A.Ş, İBB’nin Sarıyer’de yapılan İTÜ-İstinye Füniküler Hattı’nın imar planlarına itirazı, İBB Meclisi haziran ayı oturumlarının ikinci birleşiminde gündeme alındı. 

Borsa İstanbul itiraz dilekçesinde, borsanın kullandığı parselin üzerine füniküler istasyon çıkışı yapılmasının planlandığı belirtilerek “Söz konusu alan borsamızın iki giriş kapısından biri olan protokol girişinin önünde olup yoğun yaya ve araç trafiğine sebep olacak niteliktedir. Böyle bir konumlandırmanın terör saldırısı, toplumsal olaylar, hırsızlık, vb. durumlarda borsamız bakımından ciddi risk doğuracağı ve güvenlik zafiyetine neden olacağı açıktır” denildi.

"PİYASALARIN İŞLEYİŞİ AKSAR"

İstasyon çıkışı olarak gösterilen alanın altından borsaya ait elektrik, internet, fiber hat gibi alt yapı tesisatının geçtiği kaydedilerek inşaat nedeniyle meydana gelebilecek kesintilerin piyasaların işleyişinde aksamalara neden olabileceği, böyle bir durumun da yatırımcılar ve Türkiye ekonomisi açısından çok ciddi olumsuz sonuçlar doğuracağı savunuldu. Borsa İstanbul’un 10 milyonlarca dolar değerindeki veri merkezinin, inşaatın ve hattın neden olacağı titreşimden zarara uğrayacağı öne sürüldü.

Yaklaşık 1500 kişinin çalıştığı Borsa İstanbul Grubu yerleşkesine giriş ve çıkışlarda yoğun araç trafiği bulunduğu da ifade edilerek  protokol girişinin karşısına yapılacak istasyon çıkışının inşaat faaliyetleri esnasında araç trafiğinin etkileneceği, Borsa İstanbul Grubu faaliyetlerinin sekteye uğrayacağı iddia edildi. Ayrıca, imar planı değişikliği ile füniküler alanı içerisine alınan parsel üzerindeki koruluk alanın yok olacağı da belirtildi.  

"PROTOKOL GİRİŞİ ENGELLEYECEK BİR DURUM YOK"

İBB Planlama Şube Müdürlüğü itirazı inceledi. Mevcut ağaçların yok olacağı yönündeki itirazların koruma kurulu tarafından değerlendirildiği ve  “plan değişikliğinden etkilenecek ağaçların uygun alana taşınması kaydıyla” plan değişikliğinin uygun görüldüğü aktarıldı.

Söz konusu alandan Reşitpaşa İstasyonu'nun İTÜ tarafında planlanan giriş-çıkış yapısının 2'li asansör grubu ve acil çıkış yapısı bulunduğu, bu alanın yaya kullanımında olan kaldırım alanında planlandığından araç protokol girişini engelleyecek durumunun olmadığı kaydedildi. Komisyon da itirazın reddedilmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi. Borsa İstanbul’un itirazı oybirliği ile reddedildi.