Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 3,87 değer kaybederek 7 bin 264 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 292 puan azalırken toplam işlem hacmi 42,6 milyar lira oldu. 

Bankacılık endeksi yüzde 3,71, holding endeksi yüzde 3,72 değer kaybetti.

Tüm sektör endeksleri gerilerken, en çok gerileyen ise yüzde 8,17 ile turizm oldu.

BIST 100 endeksi son bir haftada toplam yüzde 9,12 değer yitirdi.

ERDOĞAN SPK VE BİST'E ÇAĞRI YAPMIŞTI

22 Aralık 2023 günü Borsa istanbul'un 150. Yıl Gong Töreni 'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Sermaye piyasalarını manipüle etmeye çalışan tamahkarlara meydanı boş bırakamayız" diyerek SPK ve BİST yönetimine seslenmişti. Erdoğan konuşmasında borsa için şunları söylemişti:

* Borsamız 150 yıllık köklü tarihiyle Türkiye'nin son bir buçuk asırdaki inişli çıkışlı yolculuğunun en yakın şahitleri arasında yer alıyor.

* Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı Borsa İstanbul'u yıpratmayı amaçlayan bütüncül kampanya yürütüldü. Battık, bittik senaryolarıyla yatırımcı korkutuldu.

*Halbuki başta kıta Avrupası olmak üzere gelişmiş, kalkınmış ülkelerde farklı tablo söz konusudur. Buralarda ne siyasetçiler ülkenin sermaye piyasasını kötüleyerek seçim kazanma hayali kurar ne de sistem böyle bir manipülasyona izin verir.

* Sermaye piyasalarını manipüle etmeye çalışan tamahkarlara meydanı boş bırakamayız.

* Gerek SPK, gerek BİST'ten bu konuda daha fazla hassasiyet göstermesini istiyoruz.

* Vatandaşımızın gönül huzuruyla birikimlerini değerlendireceği ve reel ekonominin istifadesine sunacağı bir iklimi tesis etmekte kararlıyız. 

* Enflasyondaki artışın kontrol altına alınmasıyla birlikte ülkemize yönelik kaynak akışının daha da hızlanacağına inanıyoruz.

ŞİMŞEK 'OYUN ALANI DEĞİL' DEMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de aynı törende yaptığı konuşmada, "Borsa bir oyun alanı değildir. O yüzden SPK'nın yaptığı çalışmalar önümüzdeki dönemde etkili hale gelecek. Eğer birikimlerimizi yatırım, istihdam, üretim ve ihracata yönlendireceksek mutlaka fiyat istikrarını sağlamamız lazım" ifadelerini kullanmıştı.

DEMİRTAŞ: YAZIK VALLAHİ YAZIK

Borsa İstanbul'da son günlerde yaşanan düşüşler dikkat çekerken Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş sosyal medya hesabı üzerinden borsaya yönelik paylaşımlar yapmaya devam ediyor.

Demirtaş, borsada bugün de yaşanan düşüşün ardından sosyal medya hesabı X'ten yaptığı paylaşımda "Borsa İstanbul'daki küçük yatırımcıya yazık. Vallahi yazık" ifadelerine yer verdi.

Bu paylaşımının ardından bazı kullanıcılar tarafından tepki gördüğünü belirten Demirtaş bir paylaşım daha yaptı.

Demirtaş, kendisini eleştiren hesapların çıkarları olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Twitter'da bir sürü borsa hesabı var. Hepsi demiyorum ama bir kısmı, Borsa İstanbul'daki küçük yatırımcıların halini söylediğim zaman, yok en dipte söyledi, yok ters indikatör vs vs diyorlar.

Çıkarları var. Kendileri maldalar. Kimse satmasın. Malları yükselsin istiyorlar. Bu vicdani açıdan sorunlu bir durum.

Evet borsa bundan sonra yükselebilir de. Ama kardeşim adı üstünde küçük yatırımcı, panik yapan yatırımcı. Borsa böyle düşünce satan yatırımcı... 8 milyon tane ufacık yatırımcıyı borsaya çektiniz. Aldırdınız sonra panikle aşağıdan sattırdınız. Zarar etti insanlar. Yazık değil mi? Günah değil mi? Haksız mıyım? Allah aşkına haksız mıyım?"