Donald Trump'ın sosyal medya şirketinin hisseleri dün New York piyasasındaki ilk işlemlerinde sıçrama yaptı.

Truth Social platformunun arkasındaki şirket olan Trump Media & Technology Group (TMTG), bir önceki günkü fiyatı olan 49,95 dolardan hisse başına 79,38 dolara kadar yükseldi. Şirket günü yüzde 16 artışla 57,99 dolardan kapatırken, işlemler sert dalgalanma nedeniyle birkaç dakika boyunca durduruldu.

Şu anda yaklaşık 12 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan TMTG, 2023'ün ilk dokuz ayında 49 milyon dolar zarar etti. Ancak buna rağmen şirket yatırımcılar arasında oldukça popüler oldu.

ŞİRKET ORTAKLARININ KAZANCINDA PATLAMA

Şirketteki hisselerin yüzde 58'ine sahip olan Trump, fiyat artışından en çok  fayda sağlayan kişi oldu. Şirket hisselerindeki ralli eski ABD başkanının hisselerini 4,6 milyar dolar değerine ulaştırdı.

Hisse fiyatlarındaki artış, daha önce TMTG'deki hisselerinin önemli ölçüde seyreltildiğini iddia ederek yasal taleplerde bulunan Trump'ın eski iş ortaklarını da zenginleştirdi.

Trump'ın reality televizyon programı The Apprentice'in iki eski yarışmacısı Wes Moss ve Andy Litinsky birlikte yaklaşık 436 milyon dolar değerinde hisseye sahip oldu.

TMTG'deki hisselerinin değeri yarım milyar dolardan fazla olan Miamili iş adamı Patrick Orlando da kısa bir süre önce daha fazla hisse dağıtımı alması gerektiğini iddia ederek şirkete dava açmıştı.

Hisselerdeki artıştan yararlananlar arasında Trump'ın müttefiki olan ve 2022 yılında görevinden ayrılarak TMTG'nin CEO'su olan eski kongre üyesi Devin Nunes gibi eski hükümet yetkilileri de bulunuyor.