Casemiro, Gabriel Jesus, Thiago Silva, Neymar ve Richarlison, Dorival Junior'ın Copa America 2024 için belirlediği geçici Brezilya kadrosunun dışında bırakıldı.

Manchester United'ın orta saha oyuncusu Casemiro zor bir sezon geçirdi ve 32 yaşındaki oyuncunun kulübü ve ülkesi için hala en üst seviyede mücadele edip edemeyeceği konusunda şüpheler oluştu.

Chelsea'nin savunma oyuncusu Thiago Silva da kadro dışı bırakıldı. The Athletic daha önce 39 yaşındaki oyuncunun 2023-24 sezonunun sonunda Chelsea'den ayrıldığında Brezilya kulübü Fluminese'ye katılacağını duyurmuştu.

Brezilya teknik direktörü Junior, Casemiro ve Silva hakkında şunları söyledi:

"Casemiro hepimizin saygısını hak ediyor. Üç ay önce ondan ne beklediğimi söyledim. Onun hakkında ne düşündüğümü çok iyi biliyor. Yarın onunla temasa geçeceğim ve geleceğin neler getirebileceğini açıklayacağım. O dikkate alınmayı hak eden bir oyuncu ve biz onu bu seviyede bir oyuncu olarak görmeye devam ediyoruz."

"AYNI ŞEY SILVA İÇİN DE GEÇERLİ"

"10 gün önce konuştuğum Thiago Silva için de aynı şey geçerli. Brezilya takımıyla bir geçmişleri var ve saygı duyulmalılar. Bu oyuncuları çağırmamak, şu anda en iyisi olduğuna inandığımız şeye bağlı."

GABRIEL JESUS DA KADRO DIŞI

Arsenal'in forveti Jesus da bu sezon istikrarlı bir performans sergilemekte zorlandı ve lig boyunca istikrarsız şekilde süre aldı. 27 yaşındaki oyuncu tüm müsabakalarda sekiz gol attı ve sekiz asist yaptı.

Junior'ın yakın zamanda sakatlandığını söylediği Tottenham forveti Richarlison ise bu sezon 31 maçta 12 gol attı ve dört asist yaptı. Brezilyalı teknik adam onun yerine bu sezon 39 maçta 24 gol atıp altı asist yapan 24 yaşındaki Porto forveti Evanilson'u seçti.

Richarlison ve Evanilson hakkında konuşan Dorival Junior şunları söyledi:

Göze çarpan bir oyuncu. Pozisyonunu gerçekten anlıyor. Bölgede odak noktası olabiliyor ve aynı zamanda kanatlardan hücum ettiğimizde boşluğa koşabiliyor. Çok ilginç bir oyuncu. Kulübü için oynadığı gibi oynarsa insanları şaşırtacaktır. Onu izlediğimizde bizi de şaşırttı. Onu ilk kadromda düşünmüştüm ve şimdi, Richarlison'un bu sabah (10 Mayıs) sakatlandığı haberinin ardından, ona güveniyoruz.

"GENÇ OLABİLİRLER AMA..."

Dorival Junior'a 17 yaşındaki Real Madrid'li forvet Endrick de dahil olmak üzere birçok genci tecrübeli oyuncular yerine seçme kararı da soruldu:

"Genç oyuncularımız olsa da çoğu en üst seviyede, büyük turnuvalarda oynuyor. Genç olabilirler ama engin bir deneyime sahipler. Güçlü, kompakt ve mücadeleci bir takım. Brezilya futbolunun vereceği çok şey var ve umarım bu takım hepimizi temsil eder."

"NEYMAR UYGUN DEĞİL"

Dorival Junior, ekim ayında ön çapraz bağını kopardıktan sonra Copa Ameria'dan men edilen Neymar'ın turnuvaya yetişip yetişemeyeceği konusunda şu ifadeleri kullandı:

"Hayır, şu anda müsait değil. Değişiklikler olabilir ama teorik olarak Copa America kadrosu bu olacak."

Brezilya'nın kadrosunu değiştirmek için 12 Haziran'a kadar süresi var. Dorival Junior 26 oyuncuya kadar seçme hakkı olmasına rağmen geçici kadro için sadece 23 oyuncu seçmeyi tercih etti.

Brezilya Copa America turnuvasına 25 Haziran'da Kosta Rika karşısında başlayacak.