UEFA, Avrupa Kulüp Finansmanı ve Yatırım Raporu'nu açıkladı. Buna göre kaybettikleri hemen her maç sonrası hakemlerden şikayet eden Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor, Avrupa'da 2023 yılı net öz sermaye zararında ilk 10 takım arasında yer buldu. 

Avrupa'da kendi bütçelerinin katbekat altında olan Kopenhag'ı, Sparta Prag'ı geçemeyen, Nordsjaelland'dan 6 gol yiyen, şampiyon olduktan sonraki sezon milyon Euro'luk transferlere rağmen Avrupa vizesi alamayan 'Dört büyükler', maddi olarak bataktan çıkmıyor.

Geçen yıl en fazla net öz sermaye zararı olan Türk takımı Beşiktaş, 151 milyon Euro eksiyle ilk 10'da 4. sırada yer alırken, Trabzonspor, 110 milyon Euro zararla 5. sırada, Galatasaray, 109 milyon Euro zararla 6. sırada, Fenerbahçe ise 82 milyon Euro zararla 7. sırada yer aldı.

Kulüplerini yönetemeyen yöneticiler, sahadaki yönetime ne yüzle eleştiride bulunuyorlar anlamak güç... Ardı arkası kesilmeyen bu eleştiriler sonrasında sahanın ortasında Türkiye'nin en iyi hakeminin tekme tokat dövülmesi bile ders olmadı belli ki... Benzer açıklamalarda dozu artarak devam ediyor.

Zaten nasıl ders olması beklenir ki... Hakemi saha ortasında döven başkan, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Sonrasında Kulüpler Birliği'ni ziyaret ederek, diğer kulüp başkanları ile vedalaştı. 'Helallik' istedi. Belli ki 'Helal olsun' denmiş, kendisine kapıya kadar eşlik edildi. 'Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralama', 'Tehdit' ve 'Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık' suçları hiçe sayıldı. 

Kulüp yöneticilerinin artık saha içi yönetimle uğraşmak yerine, kendi kulüplerinin finansal durumu ile ilgilenmelerinin zamanı gelmedi mi?