Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Belediye Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde akşam saatlerinde "Yeni Müfredat Modelini Reddediyoruz" eylemi ve basın açıklaması yapıldı. ÇYDD Bodrum Şubesi, Kent Konseyi, TÜLOV, ADD, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Bodrum Şubeleri tarafından düzenlenen ortak eylem ve basın açıklamasına Bodrum belediye meclis üyeleride destek verdi.
 
"BU MÜFREDAT AKLIMIZA KISA DEVRE YAPTIRIR"

Ellerinde Atatürk fotoğrafları, "Tarikatlara protokole dur de", "Bu müfredat aklımıza kısa devre yaptırır", "Parasal değil kamusal eğitim" yazılı dövizler taşıyan eylemciler “Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir” yazılı pankart açtı. Etkinliğe katılanlar sık sık "Türkiye laiktir, laik kalacak", "Susma haykır layık eğitim haktır", "İmamlar camiye öğretmenler okula" sloganları attı.

"MÜFREDAT BİR KAOSUN KAPISINI AÇMAKTADIR"
 
Ortak basın açıklamasını okuyan Nurgül Metin Doğan "Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ni reddediyoruz" diyerek başladığı açıklamasında “Bir depreme, bir orman yangınına, bir sel felaketime gösterdiğiniz ilgiyi göstermenizi diliyoruz. Çünkü bilimden uzaklaştığımız için Soma’da, Çorlu’da, 6 Şubatta, İliç’te öldük. Bu konu size, bize değil çocuklarımız, torunlarımız için kaosun kapısını açmaktadır. Bu kapının arkasında akılcı düşünmeyen doktorlar, matematiği kavramamış mühendisler, kimyayı umursamayan kimyagerler duruyor. Sporcu, sanatçı bilim insanı yok!Hangi partiden olursanız olun çocuklarımızın ve torunlarımızın yüzüne bakabilmek için, son yapılan Milli Eğitim Bakanlığı eğitim programı değişikliklerine lütfen karşı durun. Türkiye’nin değerleri “İnsan, vatan, ulus, cumhuriyet, Atatürk” kavramlarının terk edilmesinin bilimden uzaklaşmanın milli eğitime katkısı olmayacağı açıktır. Dur diyelim!” ifadelerini kullandı.
 
"MODEL KARMA EĞİTİMDEN UZAKLAŞMAYI HEDEFLEMEKTEDİR"

Doğan açıklamasının devamında ise “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli olarak sunulan metnin, iktidarın YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, tarikat ve cemaatlerle iş birliği içinde yürüttüğü 4-6 yaş Kur’an kursları, ÇEDES gibi eğitimde dinselleşmeyi arttıran uygulamaları tamamlayıcı nitelikte olduğu açıktır. Model, sömürü-rant, zulüm düzenine ucuz işgücü olarak hizmet edecek olan kuşaklar yetiştirmeyi ve toplumu totaliter tarzda biçimlendirmeyi, karma eğitimden uzaklaşmayı hedefledikleri açıktır. Bu düşünce kalıplarıyla çocuk yetiştirmenin bir kıyım olduğu apaçık ortadadır" dedi. Basın açıklamasına katılanlar alkışlarla eylemi sonlandırdı.