Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesi'ndeki 75 metrelik Bulvar üzerinde bir kafeteryanın uzun namlulu silahlarla taranarak suç örgütüyle hiçbir husumeti bulunmayan ve tesadüf sonucu burada müşteri olarak oturan Mervan Yalçın’ın öldürülmesi ve CİMER’e giden yoğun şikâyetler üzerine kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele ekipleri harekete geçti. 

Helikopter ve zırhlı araç desteğiyle eş zamanlı operasyonda çok sayıda tapu, çek, senet, silahlar ve suç delilleri ele geçirildi. 

Polisten kaçmaya çalışan zanlılardan bazıları yatak odasında rulo halindeki halının içinde, bazıları helikopter destekli operasyonda açık arazide kovalamaca sonucu yakalandı.

"BEN İŞADAMIYIM DEVLETE 50 MİLYON VERGİ ÖDEDİM"

Davanın 5. duruşmasında örgüt lideri olmakta suçlanan Cengiz Koyun, devlete 50 milyon lira vergi ödeyen bir iş adamı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

-Dosyada uzun namlulu silahlarla çekilmiş fotoğraflar var. Bunlar kırsal alanda kalekol inşaatlarının yapımı devam ederken asker ve korucuların silahlarıyla çekilen fotoğraflardır. Ben şirket kurup taşeronluk yaptım. Kendime yetecek kadar yatırım yaptım. Asla yasadışı işlere bulaşmadım. Özel okullara yardım bile yaptım.

-Devlete 50 milyon lira vergi ödedim. 2-3 milyon lira karşılığında örgüt kurduğum iddiası hayatın olağan akışına terstir. Bu yaşıma kadar iş adamı unvanı ile anılan biri olarak örgüt lideri olmam için aklımı kaçırmış olmam gerekir.

-Bizim için CİMER’e yapılan ihbarda tefecilik yaptığımız ve uyuşturucu baronu olduğumuz iddiası var, ama ben dahil sanıkların hiçbirinin uyuşturucu ile bağlantısı yoktur. 41 sanıktan 15’ini tanımıyorum, onlar da beni tanımaz.

-Benden yaşça büyük adamlara talimat vermem mümkün değildir, Bu bir kumpastır. Dosyada bahsi geçen ihalelerde yer almadım, mağdurları cezaevinde bu olayların başrolleri parayı götürüyor ve halen dışarıdalar. Yüksek Güvenlikli ceza infaz kurumundayım, bu bir eziyettir.

Tutuklu diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmeyip 25 aydan beri tutuklu olduklarını belirterek tahliyelerini istedi. 

OY ÇOKLUĞUYLA 5 TAHLİYE

Mahkeme heyeti, Akif Koyun, Hasan Koyun, Hüseyin Koyun, Şerif Erçek ile Abdulhalim Kaplan’ın tahliyelerine, örgüt lideri olmakla suçlanan Cengiz Koyun, Bünyamin Koyun ile Muzaffer Koyun’un ise tutukluluk hallerinin devamına oy çokluğuyla karar verdi.

Mahkemenin üye hakimi ise sanıkların üzerlerine atılı suçun niteliği, yasada öngörülen cezanın üst sınırı, sanıklar hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığı gösteren somut delillerin bulunması, kaçma şüphesi uyandıran somut olguların yer alması da dikkate alındığında 5 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesi gerekirken oy çokluğuyla alınan tahliye kararına katılmadığına dair muhalefet şerhi yazdırdı.

19’u tutuklu 41 sanıklı davaya sadece 3 sanık tutuklu kaldı. 

“TİCARET YAPMA” ADI ALTINDA TEFECİLİK

İddianamede, sanıkların fikir ve eylem birliği içinde silahlı illegal bir yapılanma içinde hareket ettikleri bildirildi.

Sanıkların genel Güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, mala zarar verme, kasten yaralama, tehdit ve cebir suçlarını işleyerek halk üzerinde korku, baskı panik ve infial ortamı oluşturdukları kaydedildi.

Bölgenin illegal hâkimiyetini ele geçirmeye çalışarak kentteki esnafları tehdit edip, zorda kalan ve bankalara borcundan dolayı nakit paraya sıkışan şahıslara “Ticaret yapma” adı altında belli bir faizle nakit verip tefecilik yaptıkları bildirildi.

Faizle para alan ve geri ödemekte zorlanan esnafları silah zoruyla tehdit ettikleri belirtilen iddianamede, halkın can güvenliğini tehlikeye attıkları, sınır illeri ve ilçelerinden temin ettikleri ruhsatsız silahlarla belirlenen bir hiyerarşik yapı içinde hareket ettikleri ifade edildi.

İddianamede muhbirlerin yaptıkları ihbar ve bilgilere de yer verildi. 

Muhbirler soruşturma makamlarıyla şu bilgileri paylaştı: 

YÜZDE 3’LE ALIP YÜZDE 10’LA KREDİ BORCU OLANLARA VERİR

-Koyunlar olarak bilinen aileden Cengiz Koyun 75 metrelik yol ile Elazığ Bulvarı kavşağında oto galeri işletmektedir. Ortaklarıyla konut inşaatı yapmaktadır.

-Amcası ve ortaklarıyla oto galericilik görüntüsüyle tefecilik yapmaktadır. Cengiz Koyun bu çetenin lideridir. Senetle yüksek faizle araba satıyorlar. Burada bulunan farklı oto galericilerde Cengiz’in para kaynağıdır. 

-Cengiz yüzde 3-4 faizle farklı galericilerden aldığı parayı bankalara kredi borcu olan ve zorda kalan vatandaşlara yüzde 10’la veriyor. Birçok insanı yüksek faiz altında çökerttiler. Cengiz Koyun’a borcu olan çok sayıda işadamı var. Cengiz kendisine borcunu ödeyemeyenlerin ellerindeki ev, araba ve arsa gibi taşınmaz mallarını zorla alıyor.

-Bunlardan aldığı yüksek meblağlı çek ve senetleri icraya verir. Kimse Cengiz’den şikâyetçi olamıyor. Çünkü etrafında hem ailesinden, hem de arkadaşlarından çok sayıda silahlı adamı var. Kalabalık ve belalı bir sülalesi var.

-Cengiz adamlarını alacaklarının tahsilâtında kullanır. Toplu hareket ederler. Adamlarının hepsi Cengiz’in talimatlarıyla iş yaparlar ve Cengiz’in suçlarını üstlenirler. Ellerinde çok sayıda tabanca ve uzun namlulu silahları vardır. 

-Bu silahları kendi villasında ya da babası Muzaffer Koyun’un Villasında saklıyor. Başlarına herhangi bir olay geldiğinde hemen toplanırlar, mekân, mekân kurşunlar, araç kurşunlar, adam döverler.

-Bu şahısların üzerlerine çok yüklü miktarda mal varlıkları vardır. Bu mallar yüksek faizle borçlandırarak zorla sahip oldukları ve yüksek faizle tefecilik yaparak kazandıkları paralarla aldıkları mallardır. 

-Kardeşi Zafer, Cengiz’in tahsilât ve çökme işlerine bakar. Diğer kardeşi Hüseyin Cengiz’in kara kutusudur.

-Cengiz’in tefecilik hesaplarını imam nikâhlı eşi Sevda tutmaktadır. Borcu olanların kayıtlı olduğu defteri evinde saklıyor. Telefon görüşmelerini dinlemelere takılmamak için genellikle Whatsapp üzerinden yapıyor.

SUÇ İŞLEMEYİ VE SUÇA BULAŞMAYI ALIŞKANLIK EDİNMİŞLER

Sanıkların çok sayıda gayrı meşru olaylara karıştıkları, sürekli silahlı gezdikleri, gerek Elazığ yolu Galericiler sitesi civarında gerekse il genelinde ihtilafa düştükleri konularda şahıslara zor kullanarak tehdit ve baskı kurup sorunlarını kendi çıkarları doğrultusunda çözüme kavuşturdukları vurgulandı. 

İddianamede, sanıkların işledikleri suçlardan dolayı yakalanmaları halinde alakasız ve tutarsız ifadeler verdikleri, belli iş bölümü ve dayanışmayla mağdurlarla irtibata geçerek gerek üstü kapalı, gerekse açıkça tehditle mağdurları şikâyetlerinden vazgeçirdikleri kaydedildi. 

Çetenin suç işlemeyi ve suça bulaşmayı alışkanlık haline getirdiklerine vurgu yapılan iddianamede, bu sayede haksız maddi çıkar sağladıkları kendi aralarında hiyerarşik yapılanma içinde suç işledikleri ifade edildi.

Suç örgütü üyelerinin örgüt lideri Cengiz Koyun’un talimatlarına sıkı sıkıya bağlı oldukları, Koyun’un birlikte yaşadığı sanık Sevda Efe’nin evinde ele geçen 1 adet fişek üzerinde ‘Cengiz Koyun için özel olarak üretilmiştir’ ibaresinin yer aldığı da iddianamede yer aldı. 

EYLEMLERİNİ RUHSATSIZ SİLAHLARLA GERÇEKLEŞTİRİYOR

Sanıkların eylemlerini ruhsatsız silahlarla gerçekleştirdikleri ve ruhsatsız silah yakalattıkları da göz önüne alındığında operasyonda ele geçen silah, fişek ve şarjörlerin suç örgütüne ait olduğu ve örgüt faaliyeti kapsamında kullanılmak üzere potansiyel olarak sanıkların ev ve iş yerlerinde bulundurulduğu hususunda tereddüt bulunmadığı kaydedildi.