Optik illüzyonlar kişiliğiniz ve dünyaya nasıl baktığınız hakkında çok şey anlatabilir. Bu yüzden de sık sık sosyal medyada ilgi görüyorlar.

Son olarak TikTok'ta yayınlanan bir optik illüzyon da insanların sevgi dili, partnerlerine nasıl yaklaştıkları, ilişkilere bakış açıları gibi konularda bilgi vererek dikkat çekti.

Görüntüyü paylaşan TikTok hesabı PicPsy'e göre; görüntüye bakanlar ya bir kadın ya da ters bir gitar görüyor.

SİYAH SAÇLI VE KIRMIZI DUDAKLI BİR KADIN GÖRENLER...

Siyah saçlı ve kırmızı dudaklı bir kadın görürseniz, sevdiğiniz kişiyle ilgilenme konusunda koruyucu bir tavrınız olduğu anlamına geliyor. Yani, partnerinizi korumaya ve ona özen göstermeye çabalayan bir yapınız var. Ayrıca duygusal anlayışa ve her şeyden önce bir partner söz konusu olduğunda iletişime değer veriyorsunuz.

Daha çok duygusal bağlantılara ve anlayışa değer veriyorsunuz ve yalnızca yüzeysel etkileşimler değil, derin ilişkiler arıyorsunuz. Konu aşk olduğunda düşüncelisiniz ve kolay karar vermiyorsunuz, karar verdiğinizde ise kararlı bir tavır sergiliyorsunuz.

TERS BİR GİTAR GÖRENLER...

Ancak eğer ters bir gitar görüyorsanız, ilişkiler söz konusu olduğunda eşinizle benzersiz ve yeni deneyimler yaşamak, diğerlerinden farklı bir aşk hikayesine sahip olma konusunda daha istekli olduğunuz anlamına geliyor.

Sürtüşme değil uyum için çabalamak istiyor ve sadece ilk görüşte aşka güvenmek yerine her iki tarafın da ilişki için çaba göstermesinin önemli olduğuna inanıyorsunuz.

Pek çok optik illüzyonda olduğu gibi bazıları ters bir gitar görürken bazıları bir kadın görerek iki farklı görüntü tartışma konusu oluyor. Bunun nedeni de beynin görüntüleri işlerken kullandığı bir kısayoldan yararlanması. Örneğin ilk ve sonuncu hariç tüm harflerin birbirine karıştığı ama yine de cümleyi okuyabildiğiniz bir zeka oyununda beyin aslında kelimeyi bütünüyle okumaz, bunun yerine kısayolları kullanarak bazı harfleri atlayarak bilgiyi daha hızlı işleyebilir.

Benzer şekilde, bir optik illüzyona baktığınızda, beyniniz işin kolayına kaçar, baktığınız şeyi tanımlamak için en temel bilgileri arar ve tam değilse resmin tamamının ne olduğunu tahmin eder. Ancak görsele ne kadar uzun süre bakarsanız, o kadar fazla olasılık görebileceğinizi fark edeceksiniz.

2011 yılında Glasgow Üniversitesi'nden araştırmacılar, gözle anlaşılamayan bir şey olduğunda zihnin ne göreceğini tahmin ettiğini ve boşlukları doldurduğunu buldu. Araştırmacılardan Fraser Smith, "Etkili bir şekilde, beynimiz erişebildiği her parçayı kullanarak inanılmaz derecede karmaşık bir yapboz oluşturuyor. Bunlar onları gördüğümüz bağlam, anılarımız ve diğer duyularımız tarafından sağlanır. Beynin ana işlevi sürprizi en aza indirmektir; beyin bunun için evrimleşmiştir" diyerek durumu açıklıyor.