Enteresan hakikaten... Merkez Bankası faizleri 250 baz puan artırıp yüzde 45 seviyesine çıkartırken artık beklemeye geçtiği mesajını da vermeyi ihmal etmedi. Demek buraya kadardı izinleri...

Sahi mevcut oranlarla dahi gerçekçi olmayan resmi enflasyonun 20 puan altında politika faizi vererek olumlu sonuç almayı düşünmeleri bir bana mı garip geldi?

★★★

Dur bakalım, enflasyon önümüzdeki günlerde nasıl olsa düşecek. Bu kadar faiz yeterli... İyi güzel de bunu büyük sermaye sahipler yer mi? İsterlerse yemesinler...

Hadi bizimkileri anladık da ihtiyacımız olan yabancı para gözünü kapar mı bu duruma?

Gelmesin o zaman da diyemezsin. Nitekim rezervler eksi 51 milyar dolarda... Hiçbir düzelme yok ortada...

★★★

Zira Türkiye para piyasalarında neler döndüğünü yabancıların yazdığı raporlardan öğreniyoruz.

ABD’li yatırım bankası JP Morgan bu yıl Türkiye tahvil ihraçlarında rekor görülebileceğini, bunun 25 milyar dolara kadar çıkabileceğini yazdı.

Acaba Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan, Amerika’da yatırımcılarla yaptığı toplantıda mı fısıldadı bunları? Bilemiyoruz!

★★★

Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı, 31 Aralık itibarıyla borç verilerini açıkladı.

Buna göre, merkezi yönetim brüt borç stoku, aralık sonu itibarıyla 6 trilyon 722.5 milyar lira oldu. Yuh!

Bu tepki dahi yeterli değil... Aslında durum görünenden daha fena... ‘Yap-İşlet-Devret’leri hiç saymıyorum bu arada...

Bu 6 trilyon 722.5 milyar liralık borç var ya... Bunun 2 trilyon 408 milyar lirası Türk Lirası, 4 trilyon 313.8 milyar lira tutarındaki bölümü ise döviz cinsi... Yani basamadığın, bulman gereken para...

★★★

Dolar her kuruş arttığında borç katlanıyor anında... Azaltmak bir yana 25 milyar dolar daha borçlanmak 2024 hedefimizmiş...

Bu işin geri ödemesi, alınan borcun faizi yok mu? Üzerine üstlük bir de kur korumalıda yatan yaklaşık 90 milyar dolar var.

★★★

Benim dudağımda uçuk çıkıyor bunları yazarken. Televizyon kanallarında ekonomiyi yorumlayanlar geniş geniş takılıyor iyimserlikten...

Mucize diye bir şey yok! Mal bu, malzeme bu... Enflasyonun bu, gelirin şu, giderin o... Sana kağıt üzerinde düşük gösterip inandırmaya çalışıyorlar. Ülkenin yarısı da inanıyor. Az başarı mı?

Durum öyle bir raddeye geldi ki uçuyoruz derken cami avlusunda avuç açmadığımız kaldı.

★★★

Peki, neden Türkiye’ye yatırım için gelmiyorlar? Öncelikle kimse ülkeye güvenmiyor. Sen güveni sağlayamadığın sürece istersen faizi daha da arttır fark etmez. Bu para Türkiye’ye park etmez.

İşler kendiliğinden düzelmeyecek. İşin fena tarafı koşullar aynı kalmayacak, kötüleşecek. Sorunlar çoktan boyumuzu aştı.

Demem o ki, faiz artırıldı diye değişim beklemeyin. Aynı koşullar altında aynı sebepler devam ediyor. Aynı sonuçlar doğacak! Bunun aksine inanmalarının nedeni fazlaca saf olmak!