İskoçya’daki Glasgow Üniversitesi’nde önyargılar üzerinde yapılan çalışmaya göre, zengin insanların dar ve dost canlısı yüzleri var.

Buna karşılık araştırmacılar, maddi durumu iyi olmayan kişilerin asık suratlı ve beceriksiz göründüğünü söylüyor.

Araştırmada bilim insanları, insanların birbirleri hakkında verdikleri anlık kararları analiz etti ve "zengin" olarak değerlendirilen yüzlerin aynı zamanda daha güvenilir kabul edildiğini buldu.

Bu kişilerin gülen ağızları, keskin hatları, kalkık kaşları, birbirine yakın gözleri ve pembe yanakları olduğu kaydedildi, bunlar aynı zamanda güvenilir, sıcak ve yetkin görünen özellikler.

Bu arada, "fakir" olarak görülen yüzlerin kaşları düşük, çeneleri daha kısa, ağızları çökük ve daha koyu, daha soğuk ten tonları var; bu da onların güvenilmez, soğuk ve beceriksiz görünmesine neden oluyor.

STEREOTİPLER ALGIMIZI ETKİLİYOR

Araştırma, bir kişiyi daha yüksek veya daha düşük bir sosyal sınıftan gösteren şeyin ne olduğuna ve bu özelliklerin kişinin kişiliğine ilişkin algılarla nasıl bağlantılı olduğuna odaklandı.

Araştırmanın başyazarı Dr. Thora Bjornsdottir, “Yüksek veya düşük sosyal sınıfa sahip olduğu düşünülen insanlar, sıklıkla sırasıyla avantajlı veya olumsuz özelliklere sahip olarak değerlendiriliyor.”

“Bu tür yargılar sadece yüz görünümüne göre bile oluşturuluyor ve bunun, daha düşük sosyal sınıftan olduğu düşünülen kişileri dezavantajlı duruma düşürmek de dahil olmak üzere önemli sonuçları olabilir.” dedi.