Galatasaray'ın 38. başkanı olarak Haziran 2021-Haziran 2022 arası görev yaptıktan sonra koltuğunu Dursun Özbek’e devreden Burak Elmas, Türk futbolunun ve sarı-kırmızılı kulübün gündemini SÖZCÜ’ye değerlendirdi.

Rekor bedelle satılan Sacha Boey’i getiren isim olan Elmas “Galatasaray’da ve ülke futbolunda sistemsizlikten beslenen ve kendisine bu durumu fayda olarak kullananlar var” diyerek şöyle konuştu:

“Bunlar sistemin kurulmasını istemez. Çünkü sistemin olduğu yerde liyakat, şeffaflık, kişilerin değil sistemin gerçekleri olur. Geyik yapamazsın! Sistem birçok dengeyi değiştireceği için bu duruma karşı çıkan çok isim var. Menajer ve transfer olayları ile ilgili olarak biri bana gelip ‘Ne gerek vardı, neden açıkladınız? Florya davasını neden açtınız’ dedi. Galatasaray varlıklarını satarak, kişilerin hataları ve eksikleri yüzünden ortaya çıkan zararları kapatıyor.

"DÜZEN YOKSA BAŞARI GELMEZ"

Rekor satışlarla sonuçlanan transferler, Florya projesi ve adanın geri alınması gibi birçok faydalı işe imza attık. Ama bu Galatasaray ailesinin başarısıdır. ‘Ben yaptım, sen yaptım’ demek sadece insanların egosunu tatmin eder. Sistemsizlik sisteminden beslenen, şahsi avantaj ve mali kazanç elde eden çok insan var. Kişiler sisteme uymak zorundadır. Sistemi kişilere mahkum edersen kişiler çok güçlü olur. Sistemin yerini kişilerin keyfine göre bir düzen alınca yeniden UEFA Kupası almak için 24 sene bekliyorsun. Ama yine de alamıyorsun!”

"TERİM KARARI DOĞRUYDU"

“Fatih Terim Galatasaray siyasetinde kuvvetli bir isim. Ayrılık süreçleri normal olmuyor. Bu durum profesyonel anlamda sağlıksız. Kişiler gitse bile sistem işlemeye devam etmeli. Ayrılığı şık yapmaya çalıştım. Ama gördüm ki faydası yok. Çünkü nezaket ve vicdan, insanın kişiliğinden kaynaklıdır. Verdiğim kararı beğenen beğenir, beğenmeyen beğenmez. Kararın bugün de doğru olduğunu düşünüyorum. Hem teknik direktör hem de futbol direktörü olmak çok zor. İkisini aynı anda yapamazsınız. Zaten hoca ile istişare etmiştik. Futbol yönetimine alacaktık. Teknik direktöre de birlikte karar verecektik.”

"İFTİRA ATIYORLAR"

“Mustafa (Cengiz) Başkan döneminde liseli-lisesiz ayrıştırması yaşandı. Kamplaştırılma oldu. Bu ayrışmayı görünce ayrılmak zorunda kaldım. Fikir ayrılılığı en geçerli ayrılık sebebidir. Galatasaray’a hizmet etmek büyük bir onurdur. Ünal Başkan’ın kulüpten milyonluk alacakları var. Bunları konuşmazlar. Ama son dönemde insanlar yaptıklarını konuşuyor, konuşturuyor. Değer yargıları maalesef değişti. O kadar kalitesiz, vicdansız adamlar var ki yalanlar söylüyor, iftira atıyorlar.”