Merkez Bankası 2023 bilançosunu açıkladı... Tam 818.2 milyar lira zarar... Özel banka olsaydı çoktan batmıştı. Borsada işlem görse taban taban gider, nefes alamazdı.

Merkez Bankası’nın genlerinden gelen kendisine güvenen insanları yüzüstü bırakma özelliği, Merkez Bankası’na güvenen kimse kalmaması nedeniyle açıklanan zarar hayal kırıklığı yaratmadı.

★★★

Bu zarar Şahap Kavcıoğlu ile Hafize Gaye Erkan’a yazar. Mehmet Şimşek, bütçede göstermemek için Kur Korumalı Mevduat’ın enkazının tamamını buraya pasladı... Kaçınılmaz olarak zarar arşa ulaştı.

Banka sözde özerk olmalıydı. Bunu kabul etmeme hakları vardı. Yönetici değil de emir kulu olunca boynunu eğip kabul etmekten başka şansı kalmadı.

★★★

Zarar 2023 yılının... Haliyle yılın kapanış kuruna bölersek 27 milyar 735 milyon dolar zarar çıkıyor karşımıza... Bu rezilliğin faturasını üstlenen çıkacak mı acaba?

Kimsenin böyle bir şeye niyeti de yok, beklenti de... Sahi bilmeyen var mı, kimin işleri batırdığını? Sorsan kendisi ekonomist... Ya bir de ekonomiden anlamasaydı!

★★★

Basamadığın bir para birimini mihenk taşı yapmışsın, doların Türk Lirası karşısında her kuruş artışında büyük
zarardasın...

Çözüm ne? Ödemeleri yapmak için yeniden daha fazla para basmak! Bunun anlamı inmeyen enflasyon ve Türk Lirası’nın değer kaybının durmaması...

Bayram öncesi Merkez Bankası rezervlerine yaklaşık 6 milyar dolar ekleyebildiği için bütün dengelerin değiştiğini iddia ediliyor.

Önümüzdeki günlerde hendek atlatacağımız deve bekliyor bizi köşede... Zira ülke ekonomisi hiç iyi yerlere gitmiyor. Yetişkinler için bile sakıncalı görüntüler içeriyor.

★★★

Hani dolar gerileyecek, şuraya kadar inecek laflarını illa bir yerlerden duyuyorsunuzdur. Bu tabloda mümkün olmayan bir şey varsa o da bu... Şahsen bozmak istemem bu hayalleri... Lakin ne yapacağız ufak pürüzleri?

Yaklaşık 65 milyar dolarlık eksi rezervi görmezden gelelim mi? Cevap hazır; o eskidendi, artık artıyor Merkez Bankası rezervleri...

★★★

Aralık ayının son haftasına kadar yine rezerv artışı söz konusuydu... Onun tamamını yaktığımızı bu arkadaşlar ne çabuk unuttu!

Doları ne olursa olsun tutmalılar. Bütün programı bu plan üzerine kurgulamışlar... İyi de değerli
Türk Lirası nedeniyle ihracat ve turizmden darbe yiyince nasıl
toparlayacaklar?

★★★

Çıkmadık candan ümit kesilmez felsefesi iyi güzel... Gidişata bakarsak belli ki bu yıl o can çıkacak. Önümüzdeki birkaç yıl Hint fakiri kıvamında bir yaşam bizi bekliyor. Türkiye ülkece diyete giriyor.

Yönetenler tedavi sürecinin nasıl devam edeceğini anlatamıyorlar. Belli ki ya yaşayıp görelim istiyorlar ya kendileri de bilmiyorlar. Sahi ne olmasını bekliyorlar?