Bursa'nın İznik ilçesinde define kazısı sırasında mağaraya yerleştirdikleri jeneratörün gazından zehirlenen üç kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden iki kişinin baba-oğul olduğu öğrenildi.

İznik'te define aramak için girdikleri mağarada gazdan zehirlendikleri değerlendirilen 3 kişi hayatını kaybetti. 

Alınan bilgiye göre, yanlarında jeneratör de bulunan Teyfik Özdemir (68) ve oğlu Okan Özdemir (42) ile İbrahim Ergün (38) kırsal Gürmüzlü Mahallesi Karadere mevkisindeki mağaranın bulunduğu alana geldi. 

MUHTAR JANDARMAYI ARADI 

Kayanın dibinden 5 metre derinlikte kazı yapan ve açtıkları kovuktan mağaraya giren bu kişilerin Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde yaşayan yakınları, bir süre sonra onlardan haber alamayınca mahalle muhtarını aradı. 

Muhtar Zeynel Çetin'in durumu jandarmaya bildirmesi üzerine olay yerine ekipler yönlendirildi. 

İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü, Jandarma Arama Kurtarma (JAK), 112 Acil Sağlık ve itfaiye ekiplerinin çalışmasıyla mağarada bulunan 3 kişinin cansız bedenlerine ulaşıldı. 

Ekipler, gazdan zehirlenerek öldükleri değerlendirilen 3 kişinin cesetlerini çıkarmak için çalışma başlattı. 

EN SON MAHALLE KAHVESİNDE GÖRÜLMÜŞLER 

Tevfik Özdemir, oğlu Okan Özdemir ve İbrahim Ergün’ün, en son dün akşam saat 20.00 sıralarında Gürmüzlü Mahallesi’ndeki kahvede çay içip, sohbet ederken görüldükleri ortaya çıktı. 

Hava karardıktan sonra, gecenin ilerleyen saatlerinde mağaraya giderek kaçak kazı yaptıkları değerlendirilen 3 kişinin cenazeleri, otopsi için Bursa Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi.

Cenazeler Jandarma Arama Kurtarma (JAK) Timi tarafından mağaradan çıkarıldı. Girişteki cansız bedenin Tevfik Özdemir’e, mağaranın içinde bulunan cenazelerin ise Okan Özdemir ile İbrahim Ergün’e ait olduğu belirlendi.

Tevfik Özdemir ile oğlu Okan Özdemir’in Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde, İbrahim Ergün’ün İznik’te toprağa verileceği öğrenilirken, olayla ilgili soruşturma sürüyor.

ACI TESADÜF

İznik'te Gürmüzlü Mahallesi’ne 6 kilometre uzaklıktaki Elbeyli Mahallesi’nde, 5 yıl önce aynı tarihte yapılan kaçak kazı sırasında 1 kişi hayatını kaybetmiş, 6 kişi de kurtarılmıştı.


Mümin Sarıdoğan

30 metre derinliğindeki kuyuda jeneratörün egzoz gazından fenalaşan Mümin Sarıdoğan (60) yaşamını yitirirken, oğlu Halil Sarıdoğan (44) ile Ömer Kocaekşi (40), Recep Er (63), Güney Kırbaş (51), Nihat Erden (52) ve Adem Makara (50) ise hastanede tedaviye alınmıştı.