Bursa'da, bugün öğleden sonra başlayan sağanak ve dolu, özellikle merkez Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçeleri ile dağ ilçeleri Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık ve Keles'te yaşamı olumsuz etkiledi.

Bursa'da 30 dakikada metrekareye yaklaşık 10 kilogram yağışın düştüğünü kaydeden meteoroloji yetkilileri, yağışların başladığı ilk yarım saatte 100'den fazla şimşek görüldüğünü ve yağışların akşam saatine kadar zaman zaman şiddetini artırarak devam edeceğini belirtti. Sağanak nedeniyle bazı ilçelerde yaşanan su baskınlarına ise belediye ekipleri müdahale etti.

DERE TAŞTI, ARAÇLAR SÜRÜKLENDİ

AFAD'a 60'dan fazla ihbar yapılırken, Yıldırım ilçesinde Karınca Deresi taştı, yüksek kesimlerden gelen sel sularının getirdiği taş ve kaya parçaları da Teferrüç Mahallesi 3. Taşlı Sokak'ta 4 aracı, yaklaşık 100 metre sürükledi. Sel nedeniyle yollarda bulunan parke taşları da sökülürken, bölgeye ulaşmaya çalışan araç sahipleri zor anlar yaşadı. İhbarla bölgeye çok sayıda polis ve itfaiye ekibi sevk edildi. Ekiplerin bölgedeki incelemesi sürüyor. 

METRO İSTASYONUNU SU BASTI

Öğlen saatlerinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle Kestel-Uludağ Üniversitesi metro hattının Odunluk İstasyonu'nu su bastı. Metro istasyonunun duvarlarından ve metro hattından akan sular nedeniyle ulaşımda, zor anlar yaşandı. 

Öte yandan sağanak nedeniyle Yenişehir ilçesinin kırsal mahallelerinde ev ve tarım arazilerini su bastı. İtfaiye ve belediye ekiplerinin bölgedeki çalışmaları sürüyor.

METREKAREYE 3 SAATTE 44 KİLO YAĞIŞ DÜŞTÜ

Sağanak yağış 17.30 sıralarında şiddetini azalttı. Bursa'ya üç saat içerisinde metrekareye 44.4 kilogram yağışın düştüğü açıklandı. Meteoroloji, yağışların yarın aralıklı olarak devam edeceğini söyledi. Bu arada, sağanak yağışlar nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri ev ve iş yerlerinde meydana gelen 80 su baskını ihbarına 18 araç ve 40 personel ile müdahale etti.  

"ÇİFTÇİMİZİN VE ÜRETİCİMİZİN YANINDAYIZ"

Yenişehir İlçe Belediye Başkanı Ercan Özel, aşırı yağış sonrası ekili arazileri sular altında kalan, Koyunhisar Mahallesi'nde incelemelerde bulundu. Sağanak yağmurdan zarar gören çiftçi ve üreticilere geçmiş olsun dileğinde bulunan Belediye Başkanı Özel, "Yağmurun şiddetini gösterdiği ilk dakikalardan itibaren belediyemize bağlı ekipler muhtarlarımızı arayarak irtibata geçtiler. Her zaman çiftçimizin ve üreticimizin yanındayız. Yağmurun dinmesi ile birlikte yapılacak olan hasar tespit çalışmaları sonrasında ortaya çıkacak zararların karşılanmasında üzerimize düşen ne varsa yerine getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.