Bursluluk sınavı sonuçları MEB tarafından meb.gov.tr sayfasında açıklandı. Bursluluk sınavı sonuçlarına göre burs almaya hak kazanan öğrencilerin hesabına Ekim ayı başından itibaren yatırılacak. Bursluluk sınavını kazanan ancak parasız yatılılığa yerleştirilen 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri ise bursluluktan yararlanamayacak.

BURSLULUK SINAVI SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Bursluluk Sınavı (İOKBS) sonuçları, 17 Mayıs 2024 Cuma günü Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesi "https://www.meb.gov.tr/" üzerinden erişime açıldı.

Bursluluk sınavı sonuçları, öğrenci velisi tarafından talep edilmesi halinde okul müdürlüklerinden mühür ve imzalı şekilde alınarak da öğrenilebilecek.

BURSLULUK SINAVI SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

BURSLULUK SINAV SONUÇLARINA GÖRE 70 BİN KİŞİ BURS ALDI

Millî Eğitim Bakanlığınca 21 Nisan 2024 Pazar günü 829 yurt içi ve 2 yurt dışı sınav merkezinde 3 bin 816 okul ve 58 bin 410 salonda gerçekleştirilen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı'nın sonuçları açıklandı.
 
Devlet Koruması altında olan ve diğer kanunlarla burs hakkı tanınan ve sınava katılan 4 bin 519 öğrencinin tamamına burs imkânı sağlandı.
 
Sınav sonucuna göre 70 bin öğrenci başarılı olarak burs almaya hak kazandı.

BURSLULUK BURSU NE ZAMAN ÖDENECEK?

Bursluluk sınav sonuçlarının ardından burs almaya hak kazananların bursları Ekim ayı itibarıyla ödenecek.

Öğrenci bursları, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği hükümlerinin gerekliliği, bursluluk sınavının kazanılarak okula kayıt yaptırılan tarihi izleyen Ekim ayından itibaren ödenir.