Milli boksörümüz Buse Naz Çakıroğlu, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları öncesinde kendisini deneyebileceği bir fırsat olarak gördüğü Sırbistan'daki Avrupa Şampiyonası'na katılma hazırlığında.

Buse Naz, 51 kilogram kategorisinde Tokyo 2020 Olimpiyatları'nda gümüş madalya kazanarak kadınlar boks tarihine adını altın harflerle yazdırmıştı.

2023 yılında Polonya'nın Krakow şehrinde düzenlenen Avrupa Oyunları'nda altın madalya kazanarak Paris 2024 için bir kota kazanma başarısını gösteren milli sporcu, şimdi de 14-23 Nisan tarihleri arasında Sırbistan'da yapılacak Avrupa Şampiyonası için Kastamonu Olimpiyat Hazırlık ve Kamp Eğitim Merkezi'nde milli takım ile birlikte yoğun bir hazırlık süreci geçiriyor.

Buse Naz, olimpiyatlar öncesi bu turnuvadan altın madalya ile ayrılmayı hedefliyor.

"ÜNVANIMIZI KORUMAK İSTİYORUZ"

"Hem güzel sonuçlarla dönmek hem de takım halinde şampiyon olmak istiyoruz. Dünya Şampiyonası'nda takım halinde dünya şampiyonu olmuştuk. Bu büyük ünvanımızı korumak istiyoruz. Şu an her şey yolunda. Güzel başladık, güzel ilerliyor. Tabii Avrupa şampiyonasından sonra olimpiyat var. Çalışmaya devam edeceğiz." diyen Buse Naz, takım olarak büyük bir hedefe odaklanmış durumda.

Paris Olimpiyatları'nda yarışmak için geçen yıl Avrupa Oyunları'nda bir kota elde ettiğini vurgulayan Çakıroğlu, yaklaşık bir yıldır ciddi bir maçta ringe çıkmadığını belirtiyor.

"KENDİMİ TEST ETMEK İSTİYORUM"

Avrupa Şampiyonası'nın bu açıdan da önemli olduğunu vurgulayan Buse Naz, şunları kaydetti:

Hem rakiplerimin hem de kendi performansımı görmem için olimpiyat öncesi deneme olacak. Kariyerimde çok fazla Avrupa şampiyonluğu var. Burada da tekrar Avrupa şampiyonluğunu kazanmak istiyorum. Olimpiyat öncesi kendimi görmek, test etmek istiyorum. Olimpiyat yaklaşıyor, yaklaştıkça heyecanlanıyoruz. Bize gün yetmiyor. Hafta 8-9 gün olsa çalışmak için daha fazla zamanımız olacak diye hissediyoruz. Hepimizin öncelikli hedefi olimpiyat şampiyonu olmak. Biz her sıklette olimpiyata gitmek değil, olimpiyat şampiyonu olmak istiyoruz. Hocalar, federasyon, Bakanlığımız bizden çok umutlu. Milletimiz de arkamızda, bu desteği, değeri görüyoruz. Kendimize bu destek ve değerle daha fazla güveniyoruz. Olimpiyat bizim için çok farklı olacak.