Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın soğan-patates fiyatları ve enflasyon konusunda bilgi aldığı apartman görevlisi ‘Sadık Abi’ Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) bütçesinin görüşüldüğü TBMM’de de gündem oldu. 

TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerine toplumun büyük bölümünün inanmadığını ifade eden muhalefet milletvekilleri Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın da danıştığı Sadık Abi’nin enflasyon konusunda TÜİK’ten daha inandırıcı olduğunu söylediler.

CHP Milletvekili Faik Öztrak, enflasyonla mücadele etmesi gereken kurumun enflasyonun durumunu Sadık Abi’den öğrendiğini belirtirken, “Ekonomi yönetimi zurnayla peşrev çalıyor. Gaye Hanım Cumhurbaşkanına diyor ki, ‘Bana 3 alan söyleyin parayı basıp şahlandırayım.’ Böyle enflasyonla mücadele olur mu?” diye sordu. Öztrak, Kur Korumalı Mevduat hesaplarının (KKM) Merkez Bankasına devredilmesinden sonra bankanın zararının olağanüstü arttığını, 81 milyar lira olan gerçekleşmemiş zararın Aralık ayı itibariyle 851 milyar liraya ulaştığını söyledi.

“BİZ SADIK ABİ’YE GÜVENİYORUZ”

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da, Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın apartman görevlisi Sadık Abi ile ‘fiyatlar indi-inmedi’ tartışması yaşadığını, Erkan’ın ‘Fiyatlar indi’ iddiasına karşılık Sadık Abinin ‘İnmedi’ diye itiraz ettiğini belirterek “Vallahi arkadaşlar, gerçekten ben ve sanırım hepiniz Sadık Abi’ye inanıyoruz. Sadık Abi hakikaten haklı yani. Sayın Bakan (Şimşek) biz burada TÜİK’e değil, Sadık Abi’ye güveniyoruz. Ne yapalım, TÜİK’i bu hâle düşürdüler” dedi.

ŞİMŞEK’E: KELİN MERHEMİ OLSA…

Gergerlioğlu, Bakan Şimşek’in memleketi Batman’da bile fabrikaların kapandığını on binlerce çalışanın işsiz kaldığını ifade etti. “Sizin ilinizde bile fabrikalar kapanıyor” diyen Gergerlioğlu, “Sayın Bakan, kelin merhemi olsa başına sürer derler; Batman’ın bile hâli böyle. Yani sizin başınız için demiyorum, mecazen, Sayın Bakan” dedi. DEM Partili Sezai Temelli de Bakan Şimşek’in Londralı, Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın da Manhattanlı olduğunu, bu nedenle halkın halini anlayamadıklarını ifade etti.