5 çocuğu ve 12 torunu bulunan Kanadalı DonnaJean Wilde, bir kadın için plank pozisyonunda dünya rekorunu kıracak kadar uzun süre boyunca kalmayı başardı.

Dünya rekorunu elde etmek için Wilde'ın kollarının dirsekten aşağısını ve ayak parmaklarını yerde tutması, vücudunun geri kalanını ise düz ve yerden yüksek tutması gerekiyordu.

Wilde, Guinness Dünya Rekorları'na girmek için her gün üç saate kadar plank yaptığını, ancak aslında rekor kıran günden önce programını iki üç saatlik bloğa bölünerek altı saate çıkardığını söyledi.

Büyükanne, 12 yıl önce bileğini kırdığında, bileği alçılıyken koşamadığında veya ağırlık kaldıramadığında plank yapmaya başladığını söylerken, "Plank yaparken okuyabildiğimi ve bir şeyler yapabileceğimi fark ettim ve ona aşık oldum" diye ekledi.

Dört buçuk saatlik plank rekorunu anlatan Wilde, dirseklerinin sert durumda olduğunu ve formunu kaybetmekten endişe duyduğunu söyledi:

"Formumu kaybetme konusunda çok endişeliydim ve sanırım bu yüzden bazı kaslarım ağrıyor, çünkü gerçekten gergindim." diye ekledi.

Wilde, ilk iki saatin oldukça hızlı geçtiğini ancak ikinci yarının çok daha zorlu olduğunu kaydetti.

Yaptığı basın açıklamasında, "Bir rüya gibi geliyor. Son saat, sadece odaklanmayı ve formumu korumayı başarmak için en zorlu olanıydı" dedi.

Wilde'ın kocası Randy de, 40 yıllık eşinin de ellerinde ve kollarında kronik ağrılar yaşadığını ancak bunun ödülü eve götürmesine engel olmadığını söyledi.