Seçime sayılı günler kala İstanbul Pendik'te dikkat çeken bir görüntü, sosyal medyada gündem oldu. 

MUHTAR ADAYI ÇAKARLI ARAÇLA KONVOY YAPTI

Velibaba Mahallesi muhtarı ve aynı zamanda muhtar adayı Şükrü Aydemir,  çakarlı araçlarla konvoy yaparak cadde ve sokaklarda dolaştı.

SOSYAL MEDYADA YAYILDI, KAYMAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından Pendik Kaymakamlığı açıklama yaptı. Araç sahiplerinin tespit edilip ceza yazıldığını belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı;

*Sosyal medya mecralarında paylaşılan görüntülerde, hali hazırda Velibaba Mahallesi muhtarı ve muhtar adayı olan Şükrü Aydemir’in, içerisinde çakar tertibatı da bulunan lüks araçlarla konvoy yaptığı görülmüştür.

*Emniyet birimlerimizin konuyla ilgili yaptığı uygulama sonucunda; görüntülerde kullanılan araçlardaki çakar tertibatının sonradan usulsüz olarak eklendiği tespit edilmiştir.

*Söz konusu araçlardaki tertibat sökülerek, araç sahiplerine idari para cezası uygulanmış ve TCK 179/3 (Trafik güvenliğini kasten tehlikeye düşürmek) maddesinden adli işlem başlatılmıştır. Konuyla ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir.

İKİ SÜRÜCÜYE 25 BİN 756 LİRA CEZA YAZILDI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sivil Trafik Ekipleri'nce başlatılan incelemede, sürücülerin F.T. ve S.T. olduğu belirlendi. İki sürücü polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Yapılan sorgulamada; araçların tahsis şerhinin bulunmadığı anlaşılırken, F.T. ve S.T.'ye Karayolları Trafik Kanunu'nun izinsiz çakar/siren tertibatı kullanmak maddesi ihlalinden 12 bin 878 lira, ayrıca araç sahibine de aynı madde uyarınca 12 bin 878 lira olmak üzere toplamda 25 bin 756 lira cezai işlem uygulandı. Araçlardaki siren tertibatı söktürülerek, TCK'nın trafik güvenliğini kasten tehlikeye düşürmek maddesi gereğince sürücüler hakkında adli işlem başlatıldı.