Geçtiğimiz günlerde çalışan emekliye 5000 TL ikramiye bedelini içeren 55'inci madde mecliste kabul edilerek geçirildi, bugün artık çalışan emeklilere 5 bin TL ikramiye bedeli ile ekonomiye ilişkin düzenlemeleri içeren kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

ÇALIŞAN EMEKLİYE 5000 TL İKRAMİYE NE ZAMAN ÖDENECEK?

Çalışan emeklilerine 5 bin liralık kapasiteye ilişkin düzenlemeyi de içeren kanun teklifi, meclisten geçti ve yasa dışı kaldı.

Kanun teklifinin TBMM'de kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete'de yayınlandı, ödemeler ise 29 Aralık Cuma günü hesaplara yatacak.

EMEKLİ İKRAMİYESİ İÇİN BAKAN TARİH VERDİ

Emeklilerin Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyelerini 2 bin liraya yükselttiklerini aktaran Işıkhan, "Çalışmayan emeklilerimize bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yaptık. Çalışanlarımız emeklilerimiz için de kanun sözleşmesi TBMMde kabul edildi Resmi Gazete yayımlandıktan sonra ödemeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak iki gün içinde Yapacak şekilde hazırlıklarımızı tamamladık. Yeni yılda emekli maaşlarının çalışanlarına yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye kullandı.

YAKLAŞIK 5 MİLYON KİŞİ 5000 TL İKRAMİYE ALACAK

Çalışan emeklilere 5 bin lira kapasiteye yönelik düzenlemenin de kullanılarak TBMM Planı ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, şunları kaydetti:

"Gelir ve aylık alan emekli ve hak sahiplerine tek seferlik 5 bin lira ödeme yapılmasına ilişkin kanuni düzenleme 2 Kasım 2023 tarihinde şifre verilmiştir. Kasım ayında 10 milyon 429 bin 922 kişiye 44 milyar 468 milyon 838 bin 223 lira 34 kuruş ödeme yapılmıştır. Bu daha iyi Önce ödeme yapılmadan 4 milyon 688 bin 945 emekliye 5 bin lira ödeme yapılacak.Çalışan emeklilere ödeme yapılması halinde ilave maliyetin ise yaklaşık 23 milyar lira olması gerekiyor."Torba yasa teklifine eklenerek çalışan veya başka bir yerden geliri olan emeklilerin de 5 bin liralık ikramiyeden yararlanmalarının önü açıldı. 

AKP'DEN EMEKLİ İKRAMİYESİ AÇIKLAMASI

AKP Grup Başkanı Abdulhamit Gül, partisinin 22 yıldır kesintisiz olarak genişlediğini bildirdi. 

Bütçe mesaisinin dün sona erdiğini hatırlatan Gül, 2024 bütçesinin yatırım ve bütçe bütçesi olduğunu ifade etti. 

Gül, 2002'den günümüze kadar ekonominin 3,5 kat büyüdüğünü, savunma sanayisindeki yerliliğin yüzde 80'lere çıktığını söyledi. 

Enflasyonu tek haneye düşeceklerine, esnafın emeklilikteki prim gün boyunca 7 bin 200'e düşürüleceğine işaret eden Gül, Meclis'te yaşanan dönemler boyunca ekonomiye yönelik düzenleri içeren kanun teklifinde çalışan emeklilere 5 bin liralık birikime yönelik düzenlemenin yer alacağı hatırlattı. 

Gül, "Yaklaşık 5 milyon çalışan emeklimize 5 bin lira ödeme yapılması öngörülmekte. Bunu da kanunlaştırıp birkaç gün içerisinde emeklilerimizin hesabına yatıracağız. İşçinin, çiftçinin, emeklinin, memurun alım gücü artırılacak çalışmaları sürdüreceğiz." dedi.