Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

AKP Grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Işıkhan, asgari ücrete ara zam yapılmayacağını belirtti.

Işıkhan, asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağı ile ilgili soruya "Yeni asgari ücret için aralıkta bir araya geleceğiz" yanıtını verdi.

Bakan Işıkhan değerlendirmesinde, “Emekliye refah payı gündemimizde yok” dedi.

'ESAS MÜCADELE ENFLASYONU DÜŞÜRMEK'

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ asgari ücrete önümüzdeki ay artış yapılmayacağını, hükümetin enflasyonla mücadeleyi önceliklendirdiklerini söylemişti. Dağ, Covid-19 salgını sonrasında asgari ücrette yılda iki kez zam yapıldığını ancak şimdi ise "esas mücadelenin enflasyonu düşürmek" olduğunu söyledi.

"Temmuz ayında 'asgari ücretle ilgili bir süreç olacak mı?' derseniz olmayacağını ifade edebilirim. Enflasyonu düşürmemiz lazım esas mücadelemiz bu olması lazım."

İKİ KEZ ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM YAPILDI

Enflasyonun hızla yükselmesinin etkisiyle 2022 ve 2023 yıllarında asgari ücrete temmuz ayından geçerli olacak şekilde ara zam yapıldı.

2022 yılının ocak ayında  4 bin 253 TL olan asgari ücret temmuz ayında yapılan yüzde 29,3'lük ara zamla birlikte 5 bin 500 TL'ye çıkartılmıştı.

2023 yılının ocak ayında asgari ücret yüzde 54,5 artışla 8 bin 506 TL olarak belirlenmiş, 2023 yılının temmuz ayında ise asgari ücrete yüzde 34 oranında ara zam yapılmış ve asgari ücret 11 bin 402 TL olmuştu. 

2024 yılının ocak ayında ise asgari ücret yüzde 49 artışla 17 bin 2 TL'ye çıkartılmıştı.