Dün akşam saatlerinde İstanbul Fatih Camii'nde slogan atıp huzursuzluk çıkarınca uyarılan, ardından da cami imamı Galip Usta ile cami cemaatinden Bilal Erdem'i bıçakla yaralayan Ömer Salgın, Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Ömer Salgın işlemlerin ardından tutuklandı.

Sulh Ceza Hakimliği tarafından 'Kasten adam öldürmeye teşebbüs' suçundan tutuklanan Salgın cezaevine gönderildi.

SUSMA HAKKINI KULLANMIŞTI

Saldırı sonrasında özel güvenlik görevlileri ve camide bulunan polis tarafından gözaltına alınan Ömer Salgın'ın ifade sırasında susma hakkını kullandığı öğrenilmişti. 

KİMSE TARAFINDAN YÖNLENDİRİLMEDİĞİNİ SAVUNDU

Ömer Salgın, savcılık ifadesinde ticaretle uğraştığını, aylık ortalama 500 bin lira geliri olduğunu öne sürdü. Daha önce ailesiyle ilgili sorunlar yaşadığını iki kez evlilik yaptığını belirten Salgın, "Son evliliğimde de sorunlar yaşadım. Hayatta da yaptığım iyiliklerin karşılığını alamadım. Beş vakit namaz kılan bir kişiyim" dedi.

Fatih Camii’ne vakit namazları için gittiğini ve ortağı olan S.N. ile eski eşinin ilişkisi olduğunu öğrendiğini iddia eden şüpheli Ömer Salgın, “Bu nedenle çok bunaldım. Olay tarihinde cami de tekbir getirerek bağırmaya başladım. Sonrasını hatırlamıyorum. Bıçak bana ait çakıdır. İmamların iyiliği temsil eden kişiler olması sebebiyle çok bunaldığımdan ve okuduğum şeylerle cami vaazlarındaki bilgilerin tutarsızlığından dolayı öfkemi imama yansıtmış olabilirim. Bu hareketimde beni herhangi bir kişi ya da kuruluş yönlendirmedi. Anlık bir refleks olarak gelişmiştir” ifadelerini kullandı.

Hakkında daha önce 'Kasten yaralama' suçundan kaydı bulunan Ömer Salgın'ın, 2028'e kadar geçerli av tüfeği ruhsatı olduğu öğrenildi.

SEVK YAZISI ORTAYA ÇIKTI

Ömer Salgın ile ilgili sevk yazısında, camide gürültü yapması nedeniyle uyarılıp camiden çıkarılan şüphelinin, tekrar camiye girerek eylemini gerçekleştirdiği belirtildi.

Hakimliğe gönderilen sevk yazısında, şüpheli Ömer Salgın'ın, 8 Ocak'ta Fatih Camisi'ne gelerek gürültü yaptığı ve etrafına rahatsızlık vermesi nedeniyle cami imamı Galip Usta tarafından uyarıldığı ifade edildi.

Şüphelinin gürültü yapmaya devam etmesi üzerine güvenlik tarafından dışarı çıkarıldığı ancak kendisinin tekrar camiye girerek Galip Usta ve Bilal Erdem'i hayati tehlike geçirecek şekilde bıçakla yaraladığı anlatılan yazıda, mağdurların hayati tehlikelerinin devam ettiği vurgulandı.

Ömer Salgın'ın, eylemini, mağdurlara belden yukarıya birden fazla bıçak darbesiyle gerçekleştirdiği belirtilen yazıda, olay anına ilişkin kamera görüntülerine göre, şüphelinin 'Kasten öldürmeye teşebbüs' suçunu işlediği kaydedildi.

Şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğine ilişkin kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut olguların bulunduğu, olay anına ilişkin kamera tutanaklarına göre eylemi gerçekleştirdiğinin sabit olduğu değerlendirilen yazıda, mevcut delil durumu dikkate alınarak şüphelinin tutuklanması talep edildi.

BABASI İFADEYE ÇAĞRILDI

Öte yandan, Salgın'ın babası da ifade işlemleri için Bursa'dan İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü'ne geldi. İfadesinde oğlunun 2012'de evlenip 2019'da boşandığını, daha sonra bir evlilik daha yapıp eşinden ayrıldığı için sorunlar yaşadığını belirten baba son aylarda ise işlerindeki bozulma nedeniyle kendisini dini konulara verdiğini anlattı.

Bu arada şüphelinin tek başına Bursa'dan kendi aracıyla Fatih Camii'ne geldiği öğrenildi.

"KASTEN ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS SUÇLARINDAN TUTUKLANDI"

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konuyla ilgili sosyal medya X hesabından yaptığı paylaşımda "İstanbul Fatih Camii'nde İmam Hatip Galip Usta ve Bilal Erdem isimli vatandaşımıza yönelik saldırının ardından gözaltına alınan ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılan şüpheli hakkında iki kez Kasten Öldürmeye teşebbüs suçlarından Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklama kararı verilmiştir. Adli soruşturma çok yönlü devam etmektedir. Menfur saldırıda yaralanan İmam Hatip Galip Usta ve Bilal Erdem’e geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Allah’tan acil şifalar diliyorum. Milletimizin huzur ve güvenliğini bozmaya yönelik hiç bir provokasyona geçit vermeyeceğimizi tekrar ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.