Çanakkale Eceabat'ın yaklaşık 8 mil açıklarında  göçmenleri taşıyan lastik bot battığı ihbarı Sahil Güvenlik ekiplerini harekete geçirdi. 

Bölgeye sevk edilen ekipler açıkta 4 kişi sağ kurtardı. Sahil Güvenlik ekiplerinin bölgedeki arama kurtarma çalışmaları sürereken olayla ilgili bilgi veren Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ilk belirlemelere göre 2'si bebek 8 ölü olduğunu botta kaç kişinin olduğuna dair sağlıklı bilgi olmadığını söyledi. 

Kendisinin de bölgede olduğunu söyleyen Çanakkale Vali Aktaş şunları aktardı: 

"Sayıyı tam netleştiremedik. Şu an sağ kurtarılanlar ve cesetler var. Lastik bot olduğunu değerlendiriyoruz. Düzensiz göçmenleri taşıyordu.

Burası kullanılan bir güzergah değil. 4 kişi sağ kurtarıldı, 8 ölü var. Tercüman aracılığıyla sayıyı belirlemeye çalışıyoruz. Maalesef ölüler arasında 2 bebek de vefat var. Arama tarama faaliyetleri devam ediyor." 

ÖLENLERİN SAYISI 22'YE YÜKSELDİ

Daha sonra bir açıklama daha yapan Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, 7’si bebek ve çocuk 22 kişinin cesedine ulaşıldığını kaydetti.

Botun gece saatlerinde battığını, ihbarın ise sabah yapıldığının bilgisini veren Aktaş, "Botta kaç kişinin olduğuyla ilgili sağlıklı bilgi yok. Kayıp sayısını belirlemeye çalışıyoruz. Kurtulanlarla görüşülüyor. Biraz çelişkili bilgiler var, kendi aralarında çelişkili konuşuyorlar." dedi.

Sağlık Sıhhiye Botu ile Kabatepe Limanı'na getirilen düzensiz göçmenlerin cenazeleri, burada bekleyen ambulanslarla il merkezindeki hastanelerin morguna kaldırıldı.

KENDİ İMKANLARIYLA SAHİLE ULAŞTILAR

Bu arada, kurtulanlardan 2 kişinin kendi çabalarıyla Eceabat'a bağlı Büyük Kemikli sahiline ulaşarak yetkililere botun battığı bilgisini verdiği öğrenildi.

9 YIL SONRA AYNI KADER

Jandarma'nın sahilde siyah çuval içinde taşıdığı ve bir bebeğe ait cansız beden olduğu sanılan görüntü ise Eylül 2015'te Muğla'da kıyıya vuran Alan Kurdi'yi hatırlattı.

2 Eylül 2015'te ailesi ile birlikte Bodrum'dan Yunanistan'ın İstanköy (Kos) adasına şişme botla geçmeye çalışırken annesi ve kardeşi ile birlikte boğularak hayatını kaybeden üç yaşındaki Suriyeli Alan Kurdi'nin cansız bedeni Muğla'da kıyıya vurmuştu.

Doğan Haber Ajansı muhabiri Nilüfer Demir'in çektiği Alan Kurdi'nin cansız bedenini gösteren fotoğraflar Türkiye ve uluslararası kamuoyunda infial yaratmıştı.