Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde tarım arazisinde başlayarak ormanlık alana sıçrayan yangın 24 saat sonra kontrol altına alındı.  

Yangın, dün saat 16.00 sıralarında Eceabat ilçesi Kumköy mevkiinde tarım arazisinde başladı.

Rüzgarın etkisiyle büyüyen alevler geniş bir alana yayıldı.

Dün yangına 9 uçak, 6 helikopter, 94 arazöz ve iş makinesinin yanında toplamda 540 personel müdahale etti. Bu sabahtan itibaren havadan müdahale yeniden başladı. 

Yangın nedeniyle Çanakkale Boğazı dün saat 17.00 itibarıyla tek yönlü olarak trafiğe kapatılırken, 57'nci Alay Conkbayırı Şehitliği ve Büyük Anafartalar köyü tedbir amaçlı boşaltıldı.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanına girişler de ikinci bir duyuruya kadar durduruldu. 

575 HEKTAR ALAN YANGINDAN ETKİLENDİ

Yangının etkilediği alanla ilgili bilgi veren  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, şunları söyledi: 

"An itibarıyla uçaklarımız, helikopterlerimiz, insansız hava araçlarımız, arazözlerimiz, iş makinelerimiz de dahil olmak üzere, AFAD, Valilik, diğer kamu kurumları hatta özel sektördeki bazı kurumların da katılımlarıyla yaklaşık 300 araç sayısına ulaştık ve 1000'e yakın arkadaşımız da dünden itibaren bu yangınla mücadeleyi gerçekleştirmiş oldu.

Yangından etkilenen alan 575 hektar. Yanan alandan bahsetmiyorum, yangından etkilenen alandan bahsediyorum.

Arkadaşlarımız, bütün her şey bittikten sonra ne kadar alanın hasar gördüğünü ayrıca yayınlayacaklar, her zaman olduğu gibi. Yaklaşık 340 hektar alan ormanlık, geri kalanı da orman dışı kırsal alan."