Eğlenceli ülkeyiz vesselam... Belki başka ülkede daha çok para kazanabilirsiniz ama böyle adrenalin dolu bir hayat yaşayamazsınız.

Düşünün artık nasıl bir yokluk içindeysek olması gereken şeyi tebrik falan ediyoruz. Ülke nasıl anormal hale geldiyse mutlu oluyoruz normale bile...

★★★

Ahmakça planlanmış “Yeni Ekonomi Modeli” adlı saçma sapan programın, ekonomiyi hobi olarak takip eden biri bile işe yaramayacağını anlardı.

Önceki dönemde “Merkez Bankası mı, imam bayıldı mı yönetsin para politikasını?” diye kime sorulsa “soğanı da bol koyarsanız neden olmasın” cevabı alınıyordu. Açıklamalar birbirini tutmuyor zaten kimse dinlemiyordu.

★★★

Bir örnek vermek isterim... “2023 yılında enflasyon oranının yüzde 22.3’e düşeceğini, 2024 yılında ise tek haneye gerileyerek yüzde 8.8 oranında gerçekleşeceğini öngörüyoruz” açıklaması Merkez Bankası’nın resmi kanallarından yapıldı.

Yoldan matematik ile arası iyi olan bir lise öğrencisini çevirsen “Genç, enflasyonu düşürmeye çalışıyoruz, aynen... Kaç diyelim?” desen o bile daha aklı başında hedef verirdi.

★★★

Şimdi daha öngörülebilir politika izleniyor diyorlar zira gazı kaçmış kola gibi herkes bir şeylerin eksikliğini hissediyor. Yüzyılın dünya lideri durumu hemen
anladı tabii...

Heyecanlı değildi ekonomi... Hemen duruma el koydu. Dünyanın “terör örgütü” diye lanse ettiği Hamas’a desteğini gösterdi. Bu sayede batı dünyasından para bulma işi neredeyse yattı.

★★★

Araplar dışında istikametimiz kalmadı. Halbuki Arapların parasını da batı yönetiyor ama dur bakalım... Ortamı tartmadan söylemiş olamaz o lafları...

Gerçekten önünü arkasını düşünmeden söylemiş olabilir mi? O kadar danışmanı var, illa biri uyarırdı.

★★★

Sahi kaç danışmanı var acaba? Ne kadar maaş alıyorlar?

Cumhurbaşkanı danışmanlarının sayısı ve aldıkları maaşı “kamuoyunu ilgilendirmez” denilerek açıklanmıyor. Tıpkı vergilerin nereye gittiği gibi bu da kamuoyunu ilgilendirmiyor! Sahi milleti ne ilgilendiriyor?

“İlgilendirmez” aslen ne demek? Birçok anlamı içinde barındırır. Sen benim için bir hiçsin! Sen de kim oluyorsun? Ne karışıyorsun? Seni dikkate almıyorum. Hiçbir anlam ifade etmiyorsun.

★★★

Bak faizler indirildi, ekonomi çöktü. Şimdi çıkartılıyor. “Niye” diye sorabilir misin? “Canım öyle istedi” dese ne diyeceksin? Ne desen savcının önüne gideceksin.

Anlayacağınız bizi hiç mi hiç ilgilendirmez. Kimseyi de bağlamaz. Haddimize de düşmez. Hesap mı verecekler? Açıklama mı yapacaklar? Yol yaptılar işte... Anca gidersin! Dikkatli git.