Çankırı'da saat 16.04'te 4.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD verilerine göre depremin merkez üssü Çankırı Ilgaz olurken, derinliği 7 kilometre olarak belirlendi. 

Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 4.7 olarak belirken, merkez üssü olarak Kastamonu Tosya'yı açıkladı.

ERCAN: KUZEY ANADOLU KIRIĞININ GERİLMEKTE OLDUĞU GÖRÜLÜYOR

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, deprem sonrası yaptığı değerlendirmede Kuzey Anadolu kırığının gerilmekte olduğunu söyledi. Ercan, sosyal medya X hesabında yaptığı paylaşımda “27 Aralık 2023 Çarşamba 16.04’de Çankırı-Ilgaz’daki deprem, bu yörede Kuzey Anadolu Kırığının gerilmekte olduğunu göstermektedir. İleride Bolu-Gerede-Çankırı arası M6,0- M6,8 büyüklüğünde boşalma eğiliminde. Süreyi bilmiyoruz. Sağlam yerde, sağlam çelik yapı. Güçlü ekonomi” ifadelerini kullandı.

GÖRÜR: UMARIM KAF'A ZARAR VERMEMİŞTİR

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından deprem hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Görür, mesajında “Arkadaşlar, Çankırı, Cömert/Ilgaz’da deprem oldu. Deprem KAF üzerinde ve Kırıkkale-Çankırı arasında uzanan normal fayın KAF’a yaklaştığı bölgede. Depremin büyüklüğü 4,7. Umarım zarar vermemiştir. Geçmiş olsun, sevgiyle" dedi.

SON DEPREMLER

Yaşanan depremlerin saatini ve büyüklüğünü anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem- Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi (BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

DAKİKA DAKİKA SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYINIZ

AFAD SON DEPREMLER