Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Riva'da gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Trendyol Süper Lig'de hakem Halil Umut Meler'e karşı yapılan yumruklu saldırı sonrasında tüm liglerde maçlar süresiz olarak ertelenmişti. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, bundan sonraki sürecin nasıl ilerleyeceği hakkında Riva'da kamuoyuna bilgilendirme yaptı.

Büyükekşi liglerin 19-20-21 Aralık'ta kaldığı yerden yeniden başlayacağını duyurdu. 

TFF tarafından gerçekleştirilecek basın toplantısı saat 14.15'te başladı.

Mehmet Büyükeşi'nin açıklamalarından satır başları:

"Halil Umut Meler bizim için sadece bir hakem değil, uluslararası arenalarda kendisiyle iftihar ettiğimiz, gurur duyduğumuz bir hakemimiz. İyi bir aile babası ve iyi bir insan. Bugün konuşacağımız hiçbir şey, hakemimiz zalimce tekmelenirken iki eli başında yerde sürüklendiği fotoğraftan daha fazla şey söyleyemez."

'ORANTISIZ BASKIYA İZİN VERMEYİZ'

"Hepimizin temel misyonu, futbolu her şeyin önünde tutmak ve tüm paydaşların kendilerini güvende hissedecekleri bir alan olarak korumaktır. Bu tutumun içinde asla şiddete yer yoktur. Ankaragücü - Rizespor maçında yaşananlar hiçbir şekilde kabul edilemez. Saha içi ya da dışında benzeri bir olayda sıfır tolerans göstereceğimizi, oyunun önemli bir parçası olan hakemlerimize saldırı ya da orantısız baskıya izin vermeyeceğimizi hatırlatıyoruz..."

'LİGLER 19 ARALIK'TA BAŞLAYACAK'

''19 Aralık Salı günü tüm ligler yeniden başlayacak. Hafta sonu oynanması gereken 16. hafta maçları 10 Ocak'ta oynanacak. Salı-Çarşamba-Perşembe günü fikstür 17. hafta maçları ile devam edecektir. Takvimde 10 Ocak'ta görünen Türkiye Kupası maçlarını ise başka bir tarihe erteleyeceğiz. Ligin devre arasında disiplin talimatında değişiklikler yapacağız. Bu olayın tekrarlanmaması için ilave yaptırımlar ve para cezası getireceğiz.''

'TÜRK ADALETİ GEREKENİ YAPMIŞTIR'

"Olayın sorumluları hakkında yüce Türk adaleti gereğini yapmıştır. Bizim TFF olarak yapmamız gereken şeyi, hukuk müşavirliğimiz dün yapmıştır. PFDK da perşembe günü kararını açıklayacaktır. Bu gibi durumların tekrarı yaşanmaması için hak mahrumiyeti ve para cezası dışında ek yaptırımlar getirmeyi planlıyoruz."

ANKARAGÜCÜ NE CEZA ALACAK?

''PFDK Ankaragücü kararını perşembe günü açıklar. Ankaragücü ile ilgili TFF Yönetimi karar alamaz. Yetki, bağımsız olan PFDK'da. Onlar da gerekli kararları verecek. Bizim konumuz bu değil. Konu adalete gitti. Biz gereken sevkleri yaptık. Kararı PFDK verecek, bizim bir yetkimiz yok. Nasıl mahkemelere Cumhurbaşkanı müdahale edemiyorsa, biz de PFDK'ya müdahale edemiyoruz. Üst kurul Tahkim. Tahkim verilen kararla ilgili düzeltme yaparsa yapar. Benim bir şey söylemem yönlendirme olur. O yüzden bir şey söylemek istemiyorum."

'HAKEMLER MUTABIK KALDI'

''Hakemlerin dün yaptığı resmi bir açıklamaları var. Hepimiz insanız, önce bunu düşünmemiz lazım. İnsan psikolojisi... O günkü ruh halleri gerçekten çok kötüydü. Biz de yeniden başlatma kararını alırken gerek kamuoyunun gerekse hakemlerimizin bu konudaki tutumlarıyla ilgili çalışmalar yaptık. Dün, Ankara'da hakemlerimize uzun bir konuşma yaptık, onlar da saygı gösterdiler, mutabık kaldılar.''

HALİL UMUT MELER DEVAM EDECEK Mİ?

''Halil Umut Meler de UEFA ve FIFA tarafından saygın bir hakemimiz. EURO 2024'te de görev almasını bekliyoruz. Geçen hafta hakemlerin başında Rosetti ile görüşme yaptım. Halil Umut Meler'in bırakmayı düşündüğü doğru değil. Kaybetmek çok kolay, kazanmak lazım. Bu konuda gerekli çalışmaları yapacağız."

“Bu hakemleri biz getirmedik, hepsi vardı. Aralık sonunda MHK klasman yapacak. Normal hayat devam edecek. Kimseye ayrıcalık olmayacak. O zaman adalet olmaz. Şu anda yabancı hakem konusu Türkiye ligleri için gündemimizde yok.”

'FAIR-PLAY ÖDÜLÜNÜ KARAKTERE VERMİYORUZ'

 "Biz bir fair-play ödülünü, herhangi bir kişinin karakterine vermiyoruz. O an yapılan harekete veriyoruz. Konuyla alakalı kararı da Fair-Play Kurulu veriyor. Durumu değerlendirip, ona göre hareket edeceklerdir. Geçmişte verdiğiniz ödül, sonra farklı bir sonuca gidebiliyor. Bununla alakalı bir şey yapılacaktır."

'FARUK BAŞKANI TANIYORUZ'

"Biz yıllardan beri Faruk Başkanımızı tanıyoruz. Böyle bir kişi değildi. Siz de tanıyorsunuzdur. Bir sağlık durumu mu oldu, ne oldu bilemiyoruz..."

'HURAFELERLE UĞRAŞMAYIN'

Soru: Kulüpler Birliği tarafından istifanız istenirse tavrınız ne olur?

"Farazi şeylerle iş yapmıyoruz. O zaman şöyle söyleyeyim. Siz dışarı çıktığınızda trafik kazası olacak, öleceksiniz. Yani. Böyle şeylerle uğraşmaya gerek yok. Hurafelerle uğraşmayın lütfen."