Film endüstrisinin en prestijli etkinliklerinden biri olan Cannes Film Festivali başladı. Festival, ünlü oyuncu Meryl Strrep'e takdim edilen özel onur ödülü ile dikkat çeken bir başlangıç yaptı.

Başrollerini Lea Seydoux, Vincent Lindon, Louis Garrel ve Raphael Quenard'ın paylaştığı bir Fransız komedisi olan açılış gecesi filmi The Second Act'in gösterildiği festivalde, kırmızı halı 10 gün boyunca yıldızlar geçidine tanık olacak.

Festivalin ilk alkışı ise Meryl Streep'e gitti. Ünlü oyuncu Juliette Binoche'den ödülünü alan Streep, "Yüzümden bıkmadığınız için çok minnettarım" dedi. Streep sözlerine şu şekilde devam etti: "Genelde her konuda haklı olan annem bana şöyle dedi: ‘Meryl, canım, göreceksin. Her şey çok hızlı gidiyor. Çok hızlı. Ve öyle oldu ve öyle de oluyor.”

Bu yıl festival, detaylarıyla da dikkat çekiyor. Barbie'nin yönetmeni Greta Gerwig'in Cannes jürisinin başkanlığını yapan ilk Amerikalı kadın olması ya da Ebru Ceylan'ın yine aynı jüride yer alması gibi...

Ancak bu yıl festivalde bazı skandalların izi de bulunuyor. Fransız aktör Judith Godreche'nin bu yılın başlarında iki film yönetmenini tecavüz ve cinsel tacizle suçlamasının ardından, Fransız film endüstrisinde bir #MeToo hareketi başladı. İddiaların sahibi Godreche kısa filmi Moi Aussi ile festivalde yer alan isimlerden biri.


Judith Godreche

#MeToo'nun Fransa'da yaygınlaşmasıyla ilgili Gerwig, Cannes'da gazetecilere bunun bir ilerleme olduğunu söyledi: "Film camiasındaki insanların bize hikayeler anlatması ve bir şeyleri daha iyiye doğru değiştirmeye çalışmasının sadece iyi olduğunu düşünüyorum" dedi. “Amerikan film camiasında önemli bir değişim gördüm ve bu tartışmayı genişletmeye devam etmemizin önemli olduğunu düşünüyorum."

Jüride Gerwig'e, Killers of the Flower Moon'un yıldızı Lily Gladstone; Fransız aktör Eva Green; İspanyol film yapımcısı JA Bayona; Fransız aktör Omar Sy; Lübnanlı aktör ve yönetmen Nadine Labaki; Japon film yapımcısı Hirokazu Kore-eda; Türk senarist Ebru Ceylan; ve İtalyan aktör Pierfrancesco Favino eşlik ediyor.

Festivalin ilk gününde kırmızı halıdan birbirinden ünlü isimler geçti:


Jane Fonda


Barbie'nin yönetmeni ve festival jürisinin başkanı Greta Gerwig


Heidi Klum


Helena Christensen


Hofit Golan


Ilona Matsou


Bir Düşüşün Anatomisi filminin baş kahramanlarından köpek Messi de festivale katıldı


Rose Bertram