Dünyanın en prestijli film festivallerinden Cannes'da çalışanlar etkinliğin açılışına bir hafta kala grev çağrısında bulundu. 

Euronews'in aktardığı habere göre, Sous les Ecrans la Deche ("Ekranların Arkasındaki Yoksulluk") adlı kolektifin üyeleri, uzun süredir yanıtsız kaldığını belirttikleri ücret ve çalışma koşulları konusunda dikkat çekmek istediklerini belirtti. 

Önemli bir aksama yaratma niyetinde olmadıklarını belirten bir sözcü, AFP'ye yaptığı açıklamada "Grev festivalin açılışını riske atmayacak ancak devam ederken aksamalar olabilir" dedi.

Aralarında projeksiyoncular, programcılar, basın temsilcileri ve bilet satıcıları da olmak üzere yaklaşık 100 işçiyi temsil ettiğini söyleyen grup, "Çoğumuz çalışmayı bırakmak zorunda kalacağız, bu da etkinlikleri tehlikeye atacak" dedi.

Kısa dönemli sözleşmelerle çalışan bu kişiler, Fransa'nın kültür sektöründe serbest çalışan sanatçı ve teknisyenlere yönelik olan ve maaşları asgari ücrete tamamlayan işsizlik sigortası kapsamına girmiyor.

Fransa'nın Cote d'Azur bölgesinde bu yıl 14-25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan festival her yıl yaklaşık 40 bin kişiyi çekiyor. Festivale Francis Ford Coppola, Georges Lucas ve Meryl Streep gibi önemli isimlerin katılması bekleniyor.