İspanyol yarışçı Carlos Sainz, Suudi Arabistan'da gerçekleştirilen 46. Dakar Rallisi'nin otomobil kategorisinde zafere ulaşırken, Amerikalı Ricky Brabec ise motosiklet dalında birinci oldu. 

Yanbu şehrinde düzenlenen rallinin 12. ve final etabı, toplamda 175 kilometre uzunluğundaydı. 

Fransız Sebastien Loeb, Bahreyn Raid Xtreme ekibi adına yarışarak otomobil kategorisinde 1 saat 39 dakika 41 saniyelik derecesiyle birinci sırayı aldı.

Belçikalı Guillaume de Mevius, Overdrive ekibiyle 5 dakika 9 saniye geride kalarak ikinci olurken, Litvanyalı Vaidotas Zala ise X-Raid Arijus takımıyla 5 dakika 21 saniye farkla üçüncülüğü elde etti.

Audi takımının Red Bull sporcusu olan 61 yaşındaki İspanyol Carlos Sainz, genel sıralamada 48 saat 15 dakika 18 saniyelik performansıyla kariyerinin dördüncü Dakar şampiyonluğunu kazandı. Sainz, daha öncele 2010, 2018 ve 2020 yıllarında da bu başarıyı elde etmişti.

BRABEC 4 YIL SONRA YENİDEN ŞAMPİYON

ABD'li Ricky Brabec, Dakar Rallisi'nde motosiklet dalında dört yıl sonra tekrar şampiyonluğa ulaştı.

Motosikletlerin final etabında Red Bull KTM Factory Racing ekibinden Kevin Benavides, Arjantinli yarışçı, 1 saat 48 dakika 40 saniyelik süresiyle birinciliği kazandı.

Aynı ekipten Avustralyalı Toby Price, 1 dakikalık bir süre farkıyla ikinci sırayı alırken, Husqvarna Racing'den Luciano Benavides, 1 dakika 14 saniye geride kalarak üçüncü oldu.

Monster Energy Honda ekibinin ABD'li yarışçısı Ricky Brabec, toplamda 51 saat 30 dakika 8 saniye ile genel sıralamada birinci sırada yer alarak, 2020 yılından bu yana ikinci Dakar Rallisi zaferini elde etti.