Yeni bir araştırma, Tevrat'ta anlatılan Hz. Musa’nın asasını kaldırıp Kızıldeniz’i ortadan ikiye bölmesi olayının mucize değil bilimsel bir durum olabileceğini ortaya koydu.

Hz. Musa'nın Mısır'da Firavundan kaçan İsrailoğullarını kutsal topraklara ulaştırmasını sağlayan ''Kızıldeniz'in ikiye ayrılması'' mucizesi, bilim insanları tarafından incelendi. Leicester Üniversitesi'nden araştırmacılar, kutsal kitaplarda geçen bu olayın anlatıldığı gibi mucize olmayabileceğini belirtti.

Denizin bilimsel nedenlerle ikiye ayrlmış olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, Kızıldeniz'in bir bölümünün doğal süreçler sonucu kurumuş olabileceğini vurguladı.

Araştırmaya katılan Rebekah Garratt ve Rikesh Kunverji, su seviyesindeki ani düşüşler ve doğudan gelen rüzgarların denizin insanların yaya olarak yürüyebileceği düzeye inmesine yol açmış olabileceğini kaydetti. Buna göre beklenmedik ve art arda gelen kaotik olaylar dizisi, insanların "denizin bölünmesi" olarak nitelediği duruma neden olmuş olabilir.

Journal of Interdisciplinary Topics dergisinde yayınlanan araştırmada, Hz. Musa ve beraberindekilerin denizi yürüyerek geçmesine yol açan "mükemmel koşulların" olası bir bilimsel açıklaması olduğu kaydedildi. Araştırmacılara göre rüzgarın hızı denizin bir bölümünde su seviyseinin düşmesine yol açmış 

Özellikle de akıntının yüksek olduğu Süveyş Körfezi böyle bir olay için uygun bir yer olarak niteleniyor.