ÇBK Mersin, FIBA Kadınlar Avrupa Ligi'nde art arda ikinci defa Dörtlü Final'e yükselerek, ev sahipliği yapacağı turnuvada şampiyonluk elde etmeyi amaçlıyor.

Uluslararası Basketbol Federasyonu'na (FIBA) yapılan ve olumlu yanıt alınan başvuru sonucunda, mücadelelerin Mersin'de gerçekleşeceği belirlendi. ÇBK Mersin, Dörtlü Final'de ikinci kez yer alacak olmanın heyecanını, bu sefer ev sahibi olarak taşıyacak.

2013 yılında 17. Akdeniz Oyunları için kullanılan Servet Tazegül Spor Salonu, 12-14 Nisan tarihleri arasında dört takımın katılacağı turnuvaya ev sahipliği yapacak.

Yarı final müsabakaları 12 Nisan'da yapılacak; bu kapsamda, geçen sene finalde karşı karşıya gelen Fenerbahçe Alagöz Holding ve ÇBK Mersin yine birbirleriyle mücadele edecekler. Fransız Villeneuve d'Ascq LM takımı ise Çek temsilcisi ZVVZ USK Prag ile oynayacak.

Şampiyonun ve üçüncü sıranın belirleneceği maçlar 14 Nisan'da yapılacak.

"EN GÜÇLÜ ADAY BİZDİK"

ÇBK Mersin Genel Koordinatörü Ender Ünlü, FIBA Kadınlar Avrupa Ligi'nde Dörtlü Final'e ev sahipliği yapacak olmanın sevincini yaşadıklarını söyledi.

Daha önce de 2 başvuru yaptıklarını anımsatan Ünlü, şöyle devam etti:

"Sezon içerisindeki maç organizasyonları ve FIBA'ya yaptığımız sunumla bunu hak ettiğimizi gösterdik. Burada en büyük etken, kentimizin imkanları. Tüm kamu kurumları ile başta Valimiz Ali Hamza Pehlivan ve belediye başkanlarımızın verdiği destek sayesinde FIBA'ya çok sağlam sunumla gittik. En güçlü aday bizdik ve ev sahipliği bize verildi. Mersin'de çok güzel bir organizasyon yapacağız."

"SALON FIBA STANDARTLARINDA"

Ünlü, müsabakaların oynanacağı Servet Tazegül Spor Salonu'nda hazırlıkların kısa süre sonra başlayacağını belirterek, "17. Akdeniz Oyunları için yapılan salonumuz FIBA standartlarına uygun. Herhangi bir eksiğimiz yok. Ufak düzenlemelerimizi de o tarihe kadar yapacağız." diye konuştu.

Basketbol camiasının gözünün Mersin'de olacağını dile getiren Ünlü, şu değerlendirmede bulundu:

"Ev sahibi avantajını kullanmak istiyoruz. Taraftarların desteği ve tribündeki yerlerini almaları çok önemli. Takımımız, seyirciyi gördüğünde çok daha büyük şevkle oynuyor. Dünya standartlarında bir organizasyon olduğu için internet üzerinden de bilet satışları olacak. Tüm taraftarlarımızı tribünde görmek istiyoruz. O kupa buraya gelecek ve burada kalacak. Geri göndermeyeceğiz, müzemize koyacağız."

"KÜÇÜMSENECEK BİR TAKIM DEĞİL"

Ünlü, 7 yıllık bir kulüp olmalarına rağmen basketbolda büyük işler başardıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Geçen yıl olduğu gibi yine final oynamak istiyoruz. Yarı finalde Fenerbahçe ile karşılaşacağız. Rakibimiz küçümsenecek bir takım değil. Hem Türkiye hem de Avrupa'da ligi domine etmiş bir takım. Önce onları geçip sonra finalde karşımıza gelecek rakibimizi yenerek bu kupayı almamız gerekiyor. Heyecanlı ve istekliyiz, her şeyimiz hazır. Tüm teknik ekip ve oyuncularımız buna hazırlanıyor. Seyircimizin önünde kupayı kaldırmak istiyoruz."